Zübeyde Annemizin Ebediyete Ulaştığı Yer; Latife Hanım Köşkü

Zübeyde Annemizin Ebediyete Ulaştığı Yer; Latife Hanım Köşkü

Latife Hanım Köşkü Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi olan Zübeyde Hanım’ın son günlerini geçirdiği ve vefat ettiği yer olması nedeniyle manevi bir öneme sahiptir.

Köşk, İzmir Valiliği ve Karşıyaka Belediyesinin işbirliği ile restore edilmiştir. Köşte dönemin en önemli eserleri sergilenmektedir. Atatürk, Zübeyde Hanım ve Latife Hanıma ait balmumu heykelleri sergilenmektedir.

Bu heykeller Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yılmaz Büyükerşen tarafından yapılmıştır.

Köşkün yapısal özelliklerini koruyan bölümler onarılmış, niteliklerini yitirmiş olan bölümler ise tekrardan yapılmıştır. İçerisindeki eşyaların bir kısmı satın alınmış bir kısmı da köşke bağışlanmıştır. Köşk sınırları içerisinde de doğa ve tarih ile bütünleşmiş bir kafeterya yer almaktadır.

 

LATİFE HANIM KÖŞKÜ’NÜN ÖNEMİ

Atatürk’ün annesi hastalandığında  doktorlar İzmir’in havasının Zübeyde Hanıma iyi geleceğini söylemişler. Bunun üzerine Atatürk, uygun bir ev araması için yaveri Salih Bozok’u İzmir’e göndermiş. Bulacağı evin de Rumlardan kalma bir ev olmamasını özellikle belirtmiş. Salih Bozok’un İzmir’e ev aramaya gittiğini öğrenen Latife Hanım Salih Bozok’u arayarak Karşıyaka’daki evinin Zübeyde Hanım için uygun olduğunu belirtmiş. Salih Beyi evi görmesi için davet etmiş. İstasyona da yakın olan evin Zübeyde Hanım için uygun olduğuna karar vermişler. Latife Hanım felçli olan Zübeyde Hanımın evin içerisinde tekerlekli sandalye ile rahat dolaşabilmesi için tüm eşikleri sökerek evi Zübeyde hanıma uygun hale getirmiş. Zübeyde Hanım Latife Hanımın evine getirilmiş ancak rahatsızlığı nedeni ile çok yaşayamamış. Son günlerini huzur içinde bu evde geçirmiş.

 

Sibel E