Yıllara Göğüs Geren Keçi Kalesi

Yıllara Göğüs Geren Keçi Kalesi

Bolunun turizm açısından en önemli yeri kuşkusuz Keçi kalesidir.

Çünkü mevkisi ve mimarisi açısından oldukca gösterişlidir. Bolunun kuzeyinde Arkut Dağı diye bilinen bir tepede yer almaktadır. Bolu’ya yaklaşık 5 km uzaklıktadır. Verilen bilgilere göre Bitinyayılar zamanında inşası yapılmıştır.1995’de restore edilip turizme kazandırılmıştır. Kale hakkında söylenen çeşitli zivayetler vardır. Bunların birtanesi de düşman saldırılarına uğradıkları anda şehir halkı mal ve hayvanlarını ile kaleye sığınırlarmış. Yüksek bir tepe üzerine yapılmış olan kale Geredeliler tarafından uzun süre istilacı düşmanlara karşı savunmayı başarmıştır. Düşman tabii yapı ve geredilerin izin vermemesi üzerine kale etrafına yerleşmiş ve kaleyi almak için hep gündüzleri saldırmakta fakat hep başarısız olmuşlardır. Bu nedenle onlarda bıkkınlık meydana gelmiştir.

Zamanla kalede yiyecek sıkıntısı başlar şartlar Geredeliler için ağırlaşmaktadır. Bir gece kaledeki tüm keçilerin boynuzlarına mumları takarak yakıp kalenin dışına salıverirler ve hayvanları düşman karargahına sürerler. Düşman bir anda neye uğradığını şaşırır. Karanlıkta ellerinde ateşlerle çok büyük bir ordunun üzerlerine geldiğini sanarak bozguna uğrayıp kaçışırlar, dağılıp giderler. Geredeliler keçileri sayesinde istiladan kurtulmuştur. Hikayeye göre kalenin ismi artık Keçi Kalesi olarak anılmaya başlar.Kale Bolu ilimizin Gerede

Mutlaka görüp manzara kuşbakışı bakmanızı öneririm. Çünkü insanda huzur bırakıyor. Seyahat planlarınızı eklemenizi tavsiye ederim.

Sibel

Bir cevap yazın