Yıldız Sarayı Müzesi

Yıldız Sarayı Müzesi

Osmanlı Saray örneklerinin güzide örneklerinden biriside kuşkusuz Yıldız  Sarayı’dır.

Yıldız Sarayı İstanbul ilimizin Beşiktaş ilçesinde bulunmaktadır. Saray III. Selim’ annesi Mihrişah Sultan tarafından 1789–1807 yılında yapılmıştır. II. Abdülhamit zamanında Osmanlı Devletinin ana sarayı olarak kullanılmıştır. Kanuni Sultan Süleyman Döneminden beri av sahası olarak kullanılmaktaydı.

Saray yapısı olarak karmaşık bir yapıya sahiptir. Yapı Büyük Mabeyn, Şale köşkü, Malta Köşkü, Çadır Köşkü, Yıldız Tiyatro ve Opera Evi, Yıldız Saray Müzesi ve İmparatorluk Porselen Üretimevi’ni kapsamaktadır. Yıldız Saray bahçesi ayrıca İstanbul’da herkesçe tanınan önemli dinlenme yerlerindendi. Yıldız Sarayı ile köprü vasıtası yoluyla Çırağan Sarayı’nı Boğaz üzerinde bu bahçeye bağlamaktaydı. Söylenenlere göre Sultan Abdülhamit’in 31 Mart Vakasından sonra tahtan indirilmesi üzerine halk tarafından Yıldız Sarayı yağmalanmış ve kısmen yıkılmıştır. Uzun yıllardır Harp Akademisi binası olarak kullanılan saray 1978 yılında Kültür Bakanlığı’na devredilerek Yıldız Sarayı Müdürlüğü’ne tahsis edilmiştir. 1994 tarihinde Saray Tiyatrosu ve yeniden düzenlenen Sahne Sanatları Müzesi, 8 Nisan’da ise Yıldız Sarayı Müzesi ziyarete açılmıştır.Dikkatimizi çeken başka bir güzel yerde Yıldız Sarayı Saat Kulesi’dir. 1890 yılında yapılan kule. Oryantalist ve neogotik karması olan bir tasarıma sahiptir. Görülmeye değer başka bir de porselen üretimevi’dir.

Avrupa Kültür Başkenti olan ilimiz İstanbul’a yolunuz düşerse, mutlaka Yıldız Saray’ının tarihi dokusunu görmenizi tavsiye ederim. Ziyaret etmek isteyenler için: Salı dışında her gün 10.00-16.00 saatlerinde ziyarete açıktır.

Sibel

Bir cevap yazın