Yabancıların Gözünden Türkiye

Yabancıların Gözünden Türkiye

Türkiye denildiğinde turistlerin ve yabancıların aklına neler geliyor? Ülkemiz insanları, doğal güzellikleri, kültürü ve mutfağı ile dünyanın en farklı ve şahsına münasır ülkelerden biri. Peki, yabancıların gözünden Türkiye’ye baktığımızda gözümüzün önüne neler geliyor?

Halı&Kilim

turkiye-denince-yabancilarin-aklina-gelen-seyler-7

Yabancılar Türkiye’den sıkça halı alışverişi yapıyor. Ülkemize gelen turistlerin gözdesi olan Türk halıları elde dokunan halılardır ve Osmanlı Dönemi’ne kadar uzanmaktadır.

Kokoreç

turkiye-denince-yabancilarin-aklina-gelen-seyler-6

Türk insanının en sevdiği sokak lezzetlerinden biri olan kokoreç, turistlerin de mutlaka tattığı lezzetlerden biri. Tadına bakanın hayran kaldığı bu lezzet ülkemizin adıyla özdeşleşmiş bir yiyecek.

Nargile

turkiye-denince-yabancilarin-aklina-gelen-seyler-5

Geleneksel bir tütün içme aracı olan nargilenin kökeni çok eskilere dayanıyor. Bugün Türkiye’nin hemen her köşesinde bulabileceğiniz nargile kafeler, turistlerin de ilgisini çekiyor.

İstanbul

turkiye-denince-yabancilarin-aklina-gelen-seyler-4

Doğal güzelliği ve yapısı ile dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul, hiç kuşkusuz Türkiye denilince yabancıların ilk aklına gelen şeylerden.

Maraş Dövme Dondurması 

turkiye-denince-yabancilarin-aklina-gelen-seyler-3

Orkide’den salep yapıldığı sırada tesadüfen keşfedilen ve geleneksel bir tat haline gelen Kahramanmaraş dövme dondurması, hem sunumu hem de ustaların dondurmayı uzatırken yaptığı el oyunları ile turistlerin de Türkiye hakkında en aklında kalan şeylerden.

Kebap

turkiye-denince-yabancilarin-aklina-gelen-seyler-2

Daha önce Türkiye’ye gelmiş kime sorarsanız burada en akıllarında kalan şeylerden birinin Kebap olduğunu duyabilirsiniz. Bunun yanı sıra baklava ve rakı da turistlerin Türk lezzetlerine hayran kalmasını sağlıyor.

Galatasaray- Fenerbahçe

turkiye-denince-yabancilarin-aklina-gelen-seyler- 

 

Daha önce UEFA kupasını kazanmış olan Galatasaray ve Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek finale kadar gelen Fenerbahçe, yabancıların Türkiye hakkında ilk aklına gelen şeylerden. Her iki takım da eşleştikleri yabancı takımlara karşı gösterdikleri performansla da futbolseverlerin aklında kalmayı başarıyor.

Kubra

Bir cevap yazın