Van Hoşap Kalesi

Van Hoşap Kalesi
Van Hoşap Kalesi

SecreTurkey Takipçileri yine yeni bir günün sonuna doğru geliyoruz. Bugün sizlere güzel bir kale hakkında bilgiler vermeye çalışacağım. Bu güzel kalenin adı Hoşap Kalesidir. Kale Orta Çağdan kalan bir kaledir. Hoşap Kalesi Van’a uzaklığı yaklaşık 50-60 kilometre arasında Van-Başkale yolu üzerinde sarp bir yamaç üzerinde inşası başlanmıştır.

Kalenin adı kalenin adında barınan Hoşap suyundan gelmektedir. Anlam olarak ise; iyi veya tatlı suya bilinir. Resmi adı ise Güzel sudur. Hoşap Kalesini bölgede birçok mimari eserde ismi geçen Mahmudi Süleyman tarafından 1643 yılında yaptırılmıştır. Eski zamanlarda harika mimari yapan insanların bir daha böyle bir tane daha harika mimari eser yapması diye elleri kesiliyordu. Kale mimari açıdan iç içe üç surla çevrilmiş bulunan kalede iki cami, üç hamam, çeşmeler ve yeraltı zindanları mevcuttur. İç kale kapısında ise üzerindeki armanın yanlarında zincirle bağlı iki aslan motifi bulunmaktadır. İçerisinde bugün bir cami kalıntısı ve köy evleri mevcuttur. Gidip tarihe tanıklık etmenizi isterim.

 

Bugünde ne yazık ki yazımızın sonuna doğru geliyoruz. Yeni bir heyecan ve birliktelikte görüşmek üzere arkadaşlar. Esenle kalın..

Sibel

3 thoughts on “Van Hoşap Kalesi

Bir cevap yazın