Van Gezilecek Yerler

Van Gezilecek Yerler

Türkiye’nin en kalabalık 19 ve Doğu Anadolu’nun en kalabalık şehri olan Van; verimli toprakları, tarihi geçmişi, kültürel mirasları, inanç merkezleri, meşhur Van gölü ve daha birçok gezilecek yeri olan Türkiye’de mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerden biridir. 1 milyonu aşkın yerli nüfusa sahip şehirde hayvancılık önemli bir geçim kaynağıdır. Hayvancılığın yanı sıra sanayi de burada oldukça önemlidir. Eğer yolunuz Van’a düşerse, bu harika şehirde görmeniz gereken birçok yapı ve yer var.

EDREMİT

van-gezilecek-yerler-5

Van’ın 13 ilçesinden biri olan Edremit, Van gölünün hemen yanındadır. Hayat burada büyük şehirlere göre çok daha ekonomiktir. Göl kenarı olması, yeşille maviyi buluşturması yönüyle de Van’ın en yaşanılası ve gezilesi yerlerinden biridir.

VAN KALESİ

van-gezilecek-yerler-4

Van’da görülmesi gereken yerler arasında yer alan bu meşhur kalenin tarihi M.Ö 9. yüzyıla kadar gidiyor. Şehrin merkezine beş kilometre uzaklıkta bulunan kale, şehirde hem yerli ziyaretçiler hem de turistlerin sıkça ziyaret ettiği yerlerden.

MURADİYE ŞELALESİ 

van-gezilecek-yerler-3

Doğal ve harika bir yer görmek istiyorsanız, Van’a geldiğinizde mutlaka bu şelaleyi görmeye gidin. Yılın her mevsiminde kendine has güzelliği ile dikkat çeken bu şelale, fotoğraf çekmek için de ideal.

HOŞAP KALESİ

van-gezilecek-yerler-2

Yapımı 1643 yılında gerçekleştirilen bu kalenin içinde gezerken tarihe bir yolculuk yapmış hissine kapılacaksınız.

AKDAMAR KİLİSESİ

van-gezilecek-yerler-

Camilerin yanı sıra,diğer inanç merkezlerinin de bulunduğu Van’da görülmesi gereken yerlerden biri de Akdamar Kilisesi. Vapur aracılığı ile yapacağınız yarım saatlik bir yolculuğun ardından kiliseye ulaşabilir, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Kubra

Bir cevap yazın