Uşak İlinin İncileri: Baltalı, Banaz ve Blaundus

Uşak İlinin  İncileri: Baltalı, Banaz ve Blaundus

Uşak İncileri: Baltalı, Banaz ve Blaundus

BALTALI

Baltalı ; Uşak’ın Banaz ilçesine bağlı bir köydür. Köy tarihi ile ilgili herhangi bir bilgi yoktur. Ayrıca isminin nerden geldiği de bilinmemektedir.

Uşak’a 28 km uzaklıktadır.

 

BANAZ

 

Antik dönemde adı Panasion olan Banazda Tunç Çağı devrine ait kalıntılara rastlanmaktadır. Frigler, Lidyalılar, Persler, Romalılar ve Bizans egemenliğindeki yerleşim 11. Yüzyılın sonlarında Türklerin yerleşmesiyle 1076 yılında Türk egemenliğine girmiştir.

Evren Dede Mesire Yeri

Mesire yeri bakımından zengin olan Banazda yer alan Evren Dede Mesire yeri 2011 yılında Banaz Evren Dede Tabiat Parkı ilan edilmiştir.  Banaz’a 4 kilometre Uşak’a 37 kilometre uzaklıkta Evren Dede mevkinde yer alır.

1.200 metre rakımı bulunan Tabiat Parkında Karaçam, Kızılçam, Sedir, Laden ve Meşe gibi ağaç türleri yer almaktadır. Büfe, Yürüyüş parkuru ve Gazino tabiat parkının içinde mevcuttur.

Hamamboğazı mesire yeri içerisinde kaplıcalar yer almaktadır.

Hamamboğazı Ankara- İzmir yolu üzerinde  Banaz’a 7 kilometre uzaklıkta  Güneyde yer alan ormanlık tepede yer alıp kaplıcada Gazoz, Karakız ve Sarıkız denilen 3 ayrı şifalı su yer almaktadır.  Deri hastalıklarına şifa bir kaplıcadır.  Ayrıca Banaz’da yer alan Akmonia harabeleri ve Banaz Şehitler Abidesi ilçenin tarihi değerlerindendir.

 

BLAUNDUS

 

Uşak’a 40 kilometre mesafede  Ulubey ilçesi Sülümenli köyü sınırında yer alır. 1. Derece sit alanı olarak tescillenmiştir. Büyük İskender’in Anadolu seferi sonrası Makedonya’dan gelenler tarafından kurulmuştur. Derin vadilerle çevrili bir yarım  adada yer alan Blandus Büyük İskender, Büyük İskender’den sonra Bergama Krallığı daha sonra Roma İmparatorluğuna bağlanmıştır. Roma döneminde de değeri artmıştır.

 

Blandus’un önemli yapıları arasında Kale, tapınaklar, tiyatro, stadyum ve kaya mezarları yer almaktadır.

 

Sibel E

Bir cevap yazın