Urfa’da Ne Yenir?

Türkiye’nin en kalabalık ilk 10 şehri arasında yer alan Şanlıurfa, halk arasında Urfa olarak da biliniyor. Şanlı bir tarihe ve doğal bir güzelliğe sahip olan şehrin mutfağı da oldukça meşhur. En sevilen yemeği ise hiç kuşkusuz şehrin adı ile özdeşleşmiş meşhur urfa kebabı. Türkiye’de kebap denildiğinde ilk akla gelen seçeneklerden biri olan bu kebap, Urfa’ya ziyarete gelenlerin yemeden geri dönmemesi gereken bir lezzet. Koyun etinden hazırlanan ve kömür ateşinde pişirilen bu kebap, her kebapçıda yiyebileceğiniz bir lezzet olsa da, her yemek gibi yöresinde yemek de bir başka. Tabi Urfa’nın meşhur yemekleri bununla da sınırlı değil. Peki, Urfa’da ne yenir, ne içilir?

Lahmacun 

urfa-da-ne-yenir-4

Kebapçıların vazgeçilmez yiyeceği lahmacun, aynı zamanda en sağlıklı fast food seçeneği olarak da gösteriliyor. Urfa’nın en sevilen lezzetlerinden biri olan lahmacun, burada sarımsaksız olarak hazırlanıp servis ediliyor.

Çiğ Köfte

urfa-da-ne-yenir-3

Türk insanının hiç kuşkusuz en sevdiği lezzetlerden biridir çiğ köfte. Urfa’da da bolca tüketilen ve kendine has yapılışı ile Urfa’ya gelenlerin yemeden dönmediği bu lezzeti Urfa’ya yolunuz düşerse mutlaka denemelisiniz.

Şıllık Tatlısı 

urfa-da-ne-yenir-2

Urfa’nın meşhur lezzetlerinden biri daha. Adı kadar lezzeti de dikkat çekici olan bu tatlı, temelinde krep ile hazırlanıyor ve şerbetli tatlılar arasında yer alıyor. Damak zevkinize göre fıstıklı ya da cevizli olarak tercih edebilirsiniz.

Bostana

urfa-da-ne-yenir

Urfa’da meze deyince ilk akla gelen alternatiflerden biri Bostana oluyor. Bildiğiniz salata malzemelerinden hazırlanan ve nane, sumak gibi baharatların da eklenmesi ile servis edilen Bostana, üzerinde zeytinyağı ve nar ekşisi ile buluştuğunda unutulmaz bir tat haline geliyor.

 

Kubra

Bir cevap yazın