Türkiye’nin En Yaşlı Ağaçları

Türkiye’nin En Yaşlı Ağaçları

Dünya üzerinde en uzun süre yaşayan canlılardan biri olan ağaçlar, Türkiye’de de asırları deviriyor. Tarihin en önemli olaylarına, bulunduğu bölgenin farklı nesillerine şahitlik eden Türkiye’nin en yaşlı ağaçları hakkında sizler için bir yazı hazırladık…

Türkiye’de bulunan en yaşlı ağaçlardan biri Antalya’da. Şuan 2021 yaşında olan ağaç, şehrin Elmalı ilçesinde bulunan bir sedir ağacı. Koca katran adı verilen ağacın çevresi 8 metre 23 santimetre ve çapı 262 santimetre. Diğer yandan yine Antalya’nın Elmalı ilçesinde en az onun kadar yaşlı 6 ağaç ve Finike’de 8 ağaç daha bulunuyor.

türkiye'nin yaşlı ağaçları, türkiye'nin en yaşı ağacı nerede, türkiye'nin en yaşı ağacı kaç yaşında, türkiye'nin en yaşı ağacı kaç yaşında, antalya en yaşlı ağaç, en yaşlı zeytin ağacıO ağaçlardan biri de yine Elmalı’da bulunan Aslan Ardıç ağacı. Ağaç 1720 yıllık. Ağacı görmek isterseniz Tekke Deresi’ni ziyaret edebilirsiniz. Bir diğeri ise Debike Tabiatı Koruma alanında yaşayan Dibek Sedir isimli ağaç. O da 1700 yılı devirdi.

Yine Antalya’da bulunan Koca Sedir ağacının yaşı 1085. Ağacı Sedir Araştırma Ormanında bulabilirsiniz. Aralarında henüz 1000 yılı doldurmayanlar da var. Bunlardan biri 815 yaşındaki Şah Ardıç ağacı. O da Sedir Araştırma Ormanında yaşıyor.

Dünyanın en yaşlı sedir ağacı ilan edilen Ambar Katran ağacı da Antalya’da yaşıyor. 2335 yaşındaki ağaç Karacaören Köyünde bulunuyor. Antalya’nın yanı sıra Bursa, İzmir, Yalova, Bolu ve İstanbul’da da tarihi ağaçlar bulunuyor. Bunlardan biri de İzmir’de bulunan Teos Zeytin Ağacı. 2000 yaşını deviren bu zeytin ağacı, İzmir’e gidildiğinde mutlaka görülmeli. İstanbul’da bulunan Zincirli Servi ağacı ise 1400 yaşında. Ağaç, Kocamustafapaşa’da yaşıyor.

 

Kubra

Bir cevap yazın