Türkiye’nin En Ünlü Yemekleri

Türkiye’nin En Ünlü Yemekleri

Önemli bir coğrafya üzerinde bulunan ve tarih boyunca birçok medeniyetle ilişki içinde bulunan Türkiye, hem kültürü hem de mutfağı ile geniş bir seçenek sunuyor. Çorbalar, mezeler, börekler, et yemekleri, balık, tavuk yemekleri, sebzeler, sütlü ve şerbetli tatlılar ile Türk mutfağında sayısız seçenek mevcut. Sıradan bir Türkiye gezisi sırasında turistlerin en merak ettiği lezzetleri ve Türkiye’nin en ünlü yemeklerini bu yazımızda bir araya getirdik…

Yaprak Sarma

turkiye-nin-en-unlu-yemekleri-14

Hemen her yörede yapılan bir lezzet olan yaprak sarma, etlisi ile de zeytinyağlısı ile de çok sevilir. Yaz-kış demeden yiyebileceğiniz bir lezzettir ve Türk mutfağının en sevilen lezzetlerinden biridir. Misafir sofralarının, altın günlerinin vazgeçilmezidir.

Kebap 

turkiye-nin-en-unlu-yemekleri-13

Kebap kategorisinde yüzlerce farklı seçenek var. 81 ilinde de mutlaka o yöre ile özdeşleşmiş bir kebap bulabilirsiniz. Güveçte, ocakta, fırında ya da kuyuda farklı pişirme teknikleri ile unutulmaz lezzetler vaat ediyor.

Döner

turkiye-nin-en-unlu-yemekleri-12

Hem döner, hem iskender; Türkiye’nin en meşhur lezzetlerinden. Ekmek arası, dürüm ya da tombik döner versiyonları mevcut olan bu lezzet, turistlerin de en çok ilgisini çeken yiyeceklerden.

Mantı 

turkiye-nin-en-unlu-yemekleri-11

Kayseri’nin ve Türk mutfağının en ünlü yemeklerinden biri de mantı. Kış aylarının vazgeçilmez lezzetlerinden. Üzerinde sarımsaklı yoğurt ve salçalı sos ile harika bir uyum yakalıyor.

Midye Dolma

082
082

Turistler de bu lezzete bayılıyor. Türk insanının severek tükettiği bir yiyecek.

Çiğ Köfte

turkiye-nin-en-unlu-yemekleri-9

Baklava

turkiye-nin-en-unlu-yemekleri-8

İçli Köfte

turkiye-nin-en-unlu-yemekleri-7

Pide

turkiye-nin-en-unlu-yemekleri-6

Simit

turkiye-nin-en-unlu-yemekleri-5

Tulumba Tatlısı

turkiye-nin-en-unlu-yemekleri-4

Pastırmalı Kuru Fasulye 

turkiye-nin-en-unlu-yemekleri-3

Ciğer

turkiye-nin-en-unlu-yemekleri-2

Hamsi

turkiye-nin-en-unlu-yemekleri-

 

Kubra

Bir cevap yazın