Türkiye’nin En Kalabalık 7 Şehri

Türkiye’nin En Kalabalık 7 Şehri

Türkiye’nin nüfusu artmaya devam ederken büyük şehirlerde nüfus yoğunlaşması da daha fazla oluyor. Hayat standartlarının yükseldiği; ekonomik, kültürel, eğitim gibi alanlarda gelişen ve büyük şehir sayılan şehirler arasında Türkiye’nin en kalabalık şehirleri hangileri biliyor musunuz?

1)İstanbul 

Birinci sırada sizin de bildiğiniz üzere İstanbul yer alıyor. Dünya üzerinde 140’dan fazla ülkenin nüfusundan daha fazla nüfusa sahip olan İstanbul’un nüfusu, geçtiğimiz yılki verilere göre 15 milyona dayanmış durumda.

2) Ankara

turkiyenin-en-kalabalik-sehirleri-5

Başkent Ankara da listeye ikinci sıradan giriyor. 5 milyonluk nüfusu ile en kalabalık şehirlerden biri olan başkent, aynı zamanda yüz ölçümü olarak da ülkenin en büyük 3. şehridir.

3) İzmir

turkiyenin-en-kalabalik-sehirleri-5

Nüfus yoğunluğunun yanı sıra güzelliği ile de dikkat çeken İzmir, ülkenin en yaşanılası şehirlerinden biri. Nüfus sıralamasında 3. sırada yer alan şehrin nüfusu 4 milyonu geçmiş durumda.

4) Bursa

turkiyenin-en-kalabalik-sehirleri-4

Bursa’da gelişmeyi sürdüren şehirlerimizden biri. Listenin 4. sırasında yer alan Bursa’da nüfus 3 milyona yakın.

5) Antalya

turkiyenin-en-kalabalik-sehirleri-3

Türkiye’nin en kalabalık 5. şehri olan Antalya 2.5 milyonu geçen nüfusu ile nüfusu yoğun bir şehir. Turizmin yoğun olduğu yaz aylarında nüfus da daha fazla yoğunlaşır.

6) Adana

turkiyenin-en-kalabalik-sehirleri-2

Kebabı ile ünü ülke sınırları dışına çıkan şehrin nüfusu 2.5 milyona yakın. Çok kalabalık bir şehir olmasa da, gelişmesini sürdüren ve nüfus yoğunluğu artan bir şehir.

7) Konya

turkiyenin-en-kalabalik-sehirleri-

Yüz ölçümü bakımından Türkiye’nin en büyük şehri olan Konya geçtiğimiz yılki verilere göre aynı zamanda en kalabalık 7. şehirdir. Doğal güzelliği ve tarihi zenginliği ile bilinen şehir, ekonomik açıdan da gelişmiştir.

 

Kubra

Bir cevap yazın