Türkiye’nin En İyi Mutfakları

Türkiye’nin En İyi Mutfakları

Yemeğe, lezzetli tatlara oldukça düşkün bir toplum olan Türkiye, her bölgesinde yüzlerce farklı yemeği ile dünyanın en iyi mutfakları arasında yer alıyor. Başta kebaplar olmak üzere; zeytinyağlılar, baklava, çeşit çeşit çorbalar ve hamur işleri Türk mutfağının olmazsa olmazları. Aralarında tescil altında olan 157’si ile birlikte Türk mutfağının en sevilen lezzetlerini ve bu yemeklerin temsil ettiği en güzel yerel mutfakları bu yazımızda bir araya getirdik…

Gaziantep

antep-mutfagi-hakkinda-bilgi

Baklava ve fıstık deyince hiç kuşkusuz akla ilk gelen şehrimiz Gaziantep oluyor. Ülkenin en zengin mutfağı olarak gösterilen Antep mutfağında, 300’ten fazla yemek, onlarca içecek ve tatlısı ile oldukça zengin bir mutfak. Öne çıkan yemeklerine bakacak olursak bunların; beyran çorbası, baklava, Şiveydiz, mercimekli köfte, cağırtlak kebabı, ayva kebabı, kakırdak böreği gibi lezzetlerin olduğunu söyleyebiliriz.

Adana

adana-mutfagi-hakkinda-bilgi

Adana kebabı, tescil altına alınan Türk lezzetlerinden biri. Kebap deyince ilk akla gelen mutfak olan Adana mutfağının diğer popüler tatları arasında süllüm ve şalgam da yer alıyor.

Elazığ

elazig-mutfagi-hakkinda-bilgi

En zengin mutfaklar arasında gösterilen Elazığ mutfağı, kendine has yüzlerce lezzeti ile oldukça popüler bir mutfak.En sevilen lezzetler arasında; sapan dolması, fasulye çorbası, Hürriyet kadayıfı, dolanger, nohut ekmeği, kındık köfte gibi yemekler yer alıyor.

Ankara

ankara-mutfagi-hakkinda-bilgi

Türkiye’nin başkenti Ankara, mutfağı ile de oldukça iddialı. 100’e yakın kendine has lezzeti bulunan Ankara mutfağı, Türkiye’nin en iyi yerel mutfakları arasında yer alıyor. Başta Ankara tavası olmak üzere; bici, saçkıran, alabörtme, köremez, gizleme gibi onlarca farklı lezzet bulabilirsiniz.

Kubra

One thought on “Türkiye’nin En İyi Mutfakları

  1. Geri bildirim: Tamara

Bir cevap yazın