Türkiye’nin En Güzel 5 Kilisesi

Türkiye’nin En Güzel 5 Kilisesi

Coğrafi olarak oldukça önemli bir konumda bulunan ve tarih boyunca birçok medeniyetin geçip gittiği Türkiye sınırları içinde inanç merkezleri camilerle sınırlı değil. Daha önce Hristiyanların yaşadığı yerlerde bulunan kiliseleri derledik ve aralarından en güzellerini bu yazımızda bir araya getirdik. Gerek mimarisi, gerek dokusu, gerekse içinde bulunan sanatsal öğeler ile işte Türkiye’nin en güzel 5 kilisesi…

Saint Antoine Katolik Kilisesi 

turkiye-en-iyi-kiliseleri-5

Beyoğlu’nda bulunan kilise, İstanbul’un en büyük kilisesidir. Galatasaray’dan tünele doğru giderken sol tarafta kalan kilisenin yapımı 1900’lü yılların başına dayanıyor.

Antakya Ortodoks Kilisesi 

turkiye-en-iyi-kiliseleri-4

Antakya’nın en eski kiliselerinden biri olan Ortodoks Kilisesi’nin ilk yapımı 1860’lı yıllara dayanmaktadır. Yapımından 15 yıl sonra yaşanan deprem sonucunda yıkılan ve daha sonra yeniden inşa edilmiştir.

Ermeni Patrikhanesi Kilisesi 

turkiye-en-iyi-kiliseleri-3

İstanbul Kumkapı’da bulunan kilise çok eski yıllara dayanıyor. 1461 yılında inşa edilen kilise, hem binası hem de çevre düzenlemesi ile göz dolduruyor.

Mar Petyun Keldani Kilisesi 

turkiye-en-iyi-kiliseleri-2

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan katolik kilisesi, şehirdeki iki etkin kiliseden biridir. Ne zaman inşa edildiği ise tam olarak bilinmemektedir. Önemli bir tarihe sahip olan kilisenin cemaati yaklaşık 10 ailedir.

Meryemana Ermeni Kilisesi 

turkiye-en-iyi-kiliseleri-

Beşiktaş’ta bulunan kilise, İstanbul’un en güzel kiliselerinden biridir.  Kumkapı’da ziyaretçilerini ağırlayan Ermeni kilisesi, hem tarihi hem de mimarisi ile Türkiye’nin en güzel kiliselerinden biri.

 

Kubra

Bir cevap yazın