Türkiye’de Sörf Nerede Yapılır?

Türkiye’de Sörf Nerede Yapılır?

Kökeni 1700’li yılların son çeyreğine kadar uzanan; dalganın olduğu her yerde yapılabilen bir spor olan sörf, kıyıdan 100 ile 900 metre arasında değişen açıklarda sörf tahtası üzerinde yapılan bir spordur. Türkiye’de sörf deyince akla ilk gelen Alaçatı oluyor. Başta Karadeniz’in dalgalı suları olmak üzere, Akdeniz sahilleri de sörf için uygundur. Dalga ve rüzgar olmak üzere farklı türleri bulunan sörfün Türkiye’de nerelerde yapıldığına bir bakalım…

Şile

turkiye-de-sorf-nerede-yapilir-7

Yıl boyunca istikrarlı bir şekilde dalgalanan Karadeniz suları, sörf yapmak için oldukça elverişli bir ortama sahiptir. Yılın 9 ayı sörf yapmaya uygun olan Karadeniz’de Şile, yaz aylarında bile dalgalı denizi ile sörf için en ideal yerlerden biridir. Ancak Şile sularında akıntının fazla olmaması sebebiyle, bu sularda sörf yapmak için profesyonel olunması gerektiği de unutulmamalıdır.

Alaçatı 

turkiye-de-sorf-nerede-yapilir-6

Alaçatı’nın ismini bu yıl Survivor programında sıkça duyduk. Özellikle programın ilk başlarında Alaçatı sahillerinde sörf yaptığını sık sık dile getiren Serkay, Türkiye’de sörf yapmak isteyenlere de yer konusunda fikir vermiş oldu. Rüzgar ve dalga sörfü kurslarına katılabileceğiniz Alaçatı’da sörf deneyimini yaşayabilirsiniz.

Datça

turkiye-de-sorf-nerede-yapilir-5

Özel plaj alanı ile sörf severlere güzel bir fırsat sunan Datça da Türkiye’de sörf yapılabilen yerler arasında yer alıyor.

Riva

turkiye-de-sorf-nerede-yapilir-4

Karadeniz’in kızgın suları, Türkiye’de sörf yapmak için en ideal seçenekleri sunuyor. Özellikle İstanbullular için Şile, Riva, Kilyos gibi yerlerin yakında olması, bu spora olan ilgiyi de arttırıyor.

Ağlayankaya

turkiye-de-sorf-nerede-yapilir-3

Bodrum

 

Kilyos

turkiye-de-sorf-nerede-yapilir-

Kubra

Bir cevap yazın