Türkiye Denince Akla Gelenler

Türkiye Denince Akla Gelenler

Türkiye ve Türk adını duyduğunuzda aklınıza ilk gelen kavramlar neler? Bir gelenek, bir yer, bir lezzet ya da ünlü bir isim. Coğrafi açıdan oldukça önemli bir noktada olan Türkiye, yüzyıllarca süregelen bir imparatorluğu, kendine has mutfağı, tanınmış isimleri ve gelenekleri ile akla birçok şey getiriyor. Peki, Türkiye denince akla ilk gelenler neler? Bu yazımızda hem yabancılar, hem de Türk insanının aklına gelenleri bir araya getireceğiz…

İstanbul 

turkiye-denince-akla-gelenler-9

Hiç kuşkusuz Türkiye’nin en önemli noktalarından biri İstanbul. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olmasının yanı sıra, Asya ve Avrupa’yı birleştiren bir noktada olması yönüyle de oldukça önemli bir şehir. Türkiye denince akla gelenler listesinde ilk sırada İstanbul yer alıyor.

Tatil

turkiye-denince-akla-gelenler-8

Turizm, Türkiye’nin önemli bir gelir kaynağı. Bodrum, Marmaris, Kaş, Kemer, Çeşme ve daha birçok tatil yöresi ile Türkiye’nin en önemli sembollerinden biri de tatil olanakları oluyor.

Döner

turkiye-denince-akla-gelenler-7

Avrupa’ya gittiğinizde Türk yemeği denildiğinde yabancıların ilk aklına gelenin döner olduğunu göreceksiniz. Döner, adeta Türk insanı ve Türk mutfağı ile özdeşleşmiş bir lezzet.

Zeytinyağı 

turkiye-denince-akla-gelenler-6

Türk mutfağında önemli bir yere sahip olan zeytinyağı, aynı zamanda en sağlıklı yağ. Özellikle kıyı kesimlerde sıkça tüketilen bu yağ, Türkiye denince ilk akla gelenlerden.

Fatih Sultan Mehmet

turkiye-denince-akla-gelenler-5

Türkiye’nin en önemli yeri olan İstanbul’u fethiyle bir çağı bitirip bir çağı başlatan ve üstün zekası ile dünyanın en önemli hükümdarlarından biri olan Fatih Sultan Mehmet de Türkiye denince ilk akla gelenler arasında.

Atatürk

turkiye-denince-akla-gelenler-3

Van Gölü

turkiye-denince-akla-gelenler-4

Kebap

turkiye-denince-akla-gelenler-2

Baklava

turkiye-denince-akla-gelenler-

 

Kubra

Bir cevap yazın