Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Ebedi İstirahatgahı: Anıtkabir

Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Ebedi İstirahatgahı: Anıtkabir

anit2 anit1

Anıtkabir Ankara Anıttepe’de Türkiye Cumhuriyetinin ilk Cumhurbaşkanı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarının bulunduğu yerdir.  Anıtkabirin yapımına 1944 yılında başlanıp yapı 1953 yılında sonlandırılmıştır.

Atatürk ölümünden önce kendisine mezar yeri belirlememiş ve nereye gömülmek istediğine dair bir vasiyette bulunmamıştır.  Yalnızca Atatürk 1923 yılında yaptığı bir sohbet sırasında  “-Elbet bir gün öleceğim, beni Çankaya’ ya gömer, hatıramı yaşatırsınız” demiş ve “Beni milletim nereye isterse oraya gömsün. Fakat benim hatıralarımın yaşayacağı yer Çankaya olacaktır” demiştir.

Suriye’deki Caber Kalesi, Kore’deki Türk şehitliği, Selanik’teki doğduğu evin bahçesi, KKTC ve Türkiye’deki tüm illerden getirilen topraklarla gömülen Atatürk’ün mezarı 40 tonluk yekpare mermerden yapılan sembolik yapının yaklaşık olarak 7 metre derinliğinde mezar odasında bulunmaktadır.

anit3

Atatürk’ün mezarının Anıtkabir’e yani Anıttepe’ye yapılmasını Aydın Milletvekili Mithat Aydın önermiştir. Ancak Atatürk Anıttepe’ye yaptığı bir ziyaret esnasında ‘Bu tepe ne güzel bir anıt yeri” diyerek oraya gömüleceğini sanki hissetmiş gibi olmuştur.

ANITKABİR’E ULAŞIM

Anıtkabir, Ankara ilinin ortasında yer almaktadır. Kızılay meydanından Ankaray’a binilerek Tandoğan durağında inilip 5 dakika yürüme mesafesi ile Anıt Caddesi üzerinde yer alan Anıtkabir ziyaretçi kapısına ulaşılır.

ANITKABİR MÜZESİ

anit2

Anıtkabir içinde yer alan Atatürk ve Kurtuluş savaşı müzesi yer almaktadır. Atatürk ve Kurtuluş savaşı müzesi; Çanakkale, Sakarya, Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Muharebeleri dönemleriyle Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yılları ile Atatürk dönemini yansıtmaktadır.

4 bölümden oluşan müzeye giriş Misak-ı Milli Kulesinin kapısından yapılmaktadır. Müzenin ilk bölümünde Atatürk’ün özel eşyaları sergilenmektedir. Bu özel eşyalar; kendi kullandığı ve yabancı devlet adamlarının hediye ettikleri eşyalardan oluşmaktadır. Atatürk’ün özel eşyalar Anıtkabir’e manevi kızları Afet İnan, Rukiye Erkin ve Sabiha Gökçen tarafından hediye edilmiştir.

ataturkun_ozel_esyalari_1 ataturkun_ozel_esyalari_98 ataturkun_ozel_esyalari_97 ataturkun_ozel_esyalari_96 ataturkun_ozel_esyalari_4

İkinci bölümde Çanakkale Muharebeleri ile Kuruluş Savaşı sergilenirken üçüncü bölümde Milli Mücadele ve Devrimlere yer verilmiştir. Dördüncü bölüm Atatürk’ün kitaplarının bulunduğu bölümdür. Bu bölümde Atatürk’ün okuduğu kitaplarda önemli gördüğü yerlerin altını çizdiği bölümler sergilenmektedir.

ASLANLI YOL

aslanli-yol-2

Aslanlı yolda yer alan 24 aslan heykeli 24 Oğuz Boyunu temsil etmektedir. Aslanların çift olması ise birlik ve bütünlüğü sembol etmektedir.

aslanli-yol

Yatık vaziyette olmaları ise barıştan yana olunduğunu vurgulamakta büyük rol oynamaktadır.

 

 

Bir zamanlar gelir, beni unutmak veya unutturmak isteyen gayretler belirebilir. Fikirlerimi inkâr edenler ve bana taan edenler çıkabilir. Hattâ bunlar benim yakın bildiğim ve inandıklarım arasından bile olabilir. Fakat, ektiğimiz tohumlar o kadar özlü ve kuvvetlidir ki, bu fikirler, Hind’den, Mısır’dan döner, dolaşır  gene gelir, feyizli neticeleri kalpleri doldurur!”

Sibel E

Bir cevap yazın