Türk ve İslâm Eserleri Müzesi

Türk ve İslâm Eserleri Müzesi

Türk ve İslam eserleri sanatlarını kapsayan ilk Türk Müzesi olan Türk ve İslam Eserleri Müzesi birçok önemli eser sergilemektedir.

Ünlü Mimarlarımızdan Mimar Sinan’ın en önemli yapılarından olan Süleymaniye Camii külliyesi içinde yer alan imaret binasında 1914’de Evkaf—ı İslamiye Müzesi ( İslam Vakıfları Müzesi) adı ile eserler sergilenmeye başlamıştır. Cumhuriyetimizin ilanından sonra ise Türk ve İslam Eserleri Müzesi olarak ismi değiştirilmiştir. Uzun süre Süleymaniye’de hizmet gören müze. 1983 yılında İbrahim Paşa Sarayı binasına taşınmıştır. Müzenin odaları ve salonlarında İslam dünyasına ait olan çeşitli ülkelerden toplanan önemli eserler sergilenmektedir.

Bu eserlerden görülmeye değerleri arasında: Taş ve pişmiş toprak, metal ve seramik objeler, ahşap işlemeler, cam eşyalar, el yazma kitap vs. önemli eserler sergilenmektedir. Görülmeye değer diğer bölümler ise; Etnografya Bölümü, Maden Sanatı Bölümü, Seramik ve Cam Bölümü, Taş Sanatı Bölümü ve en önemli bölüm Elyazmaları ve Hat Sanatı Bölümü’dür. Kuran-ı Kerim’ler gerçekten görülmeye değer kutsal emanetlerimizdir.

Müzeyi ziyaret etmek istenler için: Pazartesi günleri dışında her gün, sabah 09.00 ile akşam 16.30 saatleri arasında 10 T.L. karşılığında ziyaret edilebilir. Müzekart ve Müzekart+ sahipleri, müzeyi ziyaret ederken herhangi bir ücret ödememektedir.

Sibel

Bir cevap yazın