Türk Mutfağının En Ünlü Yemekleri

Türk Mutfağının En Ünlü Yemekleri

Türk mutfağı deyince aslında akla birçok farklı yemek gerekiyor. Zeytinyağlılar, etli yemekler, hamur işleri, şerbetli ya da sütlü tatlılarla dolu bu mutfakta tüm dünyaya nam salmış yemekler de var. Başta kebaplar olmak üzere Türk mutfağının en ünlü yemeklerini bu yazımızda bir araya getirdik. İşte bir yiyenin bir daha yediği, damakta lezzetli bir tat bırakan en lezzetli ve ünlü Türk yemekleri…

Kokoreç

turk-mutfaginin-en-guzel-yemekleri-6

Bir dönem Avrupa Birliği’ne girme konusunda kokorecin yasaklanması konusu gündeme geldiyse de, Türk damak tadının vazgeçemediği lezzetlerden. Ekmek arası kokoreç, Türkiye dışına da ün salmayı başaran lezzetlerden.

Baklava

turk-mutfaginin-en-guzel-yemekleri-5

Her ne kadar Yunanlılar bu lezzete sahip çıkmaya çalışsalar da, baklava da Türk mutfağının en ünlü lezzetlerinden. Cevizlisi, fındıklısı ve şerbeti ile kıtır kıtır bir tada sahip.

Midye Dolma

turk-mutfaginin-en-guzel-yemekleri-4

Turistlerin gözünden Türk mutfağına baktığımızda midye dolma da adından sıkça söz ettiriyor. Türk mutfağının en meşhur lezzetlerinden biridir. Üzerine limon sıkılarak yenir; yemeye başladıktan sonra bırakma konusunda kendiniz tutmanız gerekir.

İskender

turk-mutfaginin-en-guzel-yemekleri-3

Et döner de tavuk döner de Türk mutfağının geleneksel lezzetlerinden. Türkiye’nin her yerinde yiyebileceğiniz döner üzerinde terayağı sos, pide ve salçalı sos ile buluştuğunda ortaya enfes mi enfes bir lezzet çıkıyor.

Yaprak Sarma

turk-mutfaginin-en-guzel-yemekleri-2

Yaprak sarmanın namı ülke sınırlarının dışına çıkıyor. Zeytinyağlı ya da etli olarak yapılan yaprak sarma, doğru ellerle yapıldığında damakta unutulmayan bir tat bırakıyor.

Kebap

turk-mutfaginin-en-guzel-yemekleri-

Adana, Urfa, Yoğurtlu, Beyti Sarma, Patlıcan, Çökertme, Orman, Şiş kebabı derken liste uzayıp gidiyor. Kebabın da namı dünyanın dört bir yanına uzayıp gidiyor.

 

Kubra

One thought on “Türk Mutfağının En Ünlü Yemekleri

Bir cevap yazın