Türk Kültürünün Simgeleri

Türk Kültürünün Simgeleri

Türkiye ve Türk kültürü denildiğinde akla ilk gelenler neler? Eşsiz güzellikteki şehirleri mi? İki kıtayı birbirine bağlayışı mı? Farklı kültürlere ev sahipliği yapıyor oluşu mu? Belki hepsinden biraz. Tarih boyunca Türklerin kültürünü ve yaşayış biçimlerini yansıtan Türk kültürünün simgelerini bir araya getirdik.

Çay 

turk-kulturu-simgeleri-7

Çay, kalabalıkların içeceğidir diye boşuna dememişler. Akraba ziyaretleri, bayramlar seyranlar derken Türk insanının gideni geleni eksik olmaz. Çay da gelen misafirlere en çok ikram edilen içecektir. Türk kültürü ile özdeşleşen çayın bir özelliği de; yazın serinlemek, kışın ısınmak, kahvaltıda, öğle yemeğinde, beş çayında ya da akşam yemeğinde, günün her saati her öğünle içilebiliyor olmasıdır.

Hacivat- Karagöz 

turk-kulturu-simgeleri-6

Türk kültürünün simgelerinden biri olan Hacivat- Karagöz gölge oyunu, sadece çocuklardan değil büyüklerden de büyük ilgi görüyor. Kökeninin 17. yüzyıla kadar gitti söyleniyor. Genellikle halk efsanelerinden esinlenen bu oyun, doğaçlama olarak sahnelendiğinden izleyenlere de keyifli anlar yaşatır.

Rakı

turk-kulturu-simgeleri-5

Rakı-balık, rakı-kavun-peynir sofraları Türk kültürü ile özdeşleşmiş sofralardır. Votka, rom, cin, konyak, şarap, şampanya gibi farklı alkollü içecekler olsa da, rakının yeri Türk insanında farklıdır.

Simit

turk-kulturu-simgeleri-4

En çok satılan sokak yiyeceği hiç kuşkusuz simit oluyor. Yanında peynir ile birlikte doyurucu bir öğün halini alan simit de Türk kültürünün simgeleri arasında. Vapurda martılara simit atma keyfi de bir başka.

Hamsi 

turk-kulturu-simgeleri-3

Balık, ülkemizde oldukça sık tüketilen bir besin. Hem ucuz hem de lezzetli oluşu ile hamsi de Türk sofralarının ve Türk kültürünün vazgeçilmez simgelerinden biri.

Sucuk 

turk-kulturu-simgeleri-2

Sucuk da yine Türk kültürünün simgeleri arasında. Kahvaltıda sucuklu yumurta ve soğuk havalarda mangalda pişmiş ekmek arası sucuğu yemenin keyfi de bir başka.

Karpuz

turk-kulturu-simgeleri-

Sıcak havalarda dolaptan yeni çıkmış bir karpuzu yemenin insanı ne kadar serinlettiğini hepimiz biliyoruz. Yine karpuz da yaz aylarında sofralarımızdan eksik etmediğimiz meyvelerden olmakla beraber, Türk kültürünün olmazsa olmaz simgelerinden.

Kubra

One thought on “Türk Kültürünün Simgeleri

Bir cevap yazın