Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Toplumda ayrı bir yeri olan ve saat, gün, mevsim, yemekten önce, yemekten sonra fark etmeden her ne zaman olursa olsun tüketilebilen, kokusu ve lezzeti ile unutulmaz olan Türk kahvesinin içimi kadar yapımı da oldukça önemli. Eğer kahveyi evde yapacaksanız bazı püf noktalarını gözden kaçırmamalısınız. Bol köpüklü, bol lezzetli ve tadına doyum olmayan bir Türk kahvesi yapabilmek için en önemli kurallardan biri kahveyi yavaş pişirmektir. Bunun için eğer imkanınız varsa kahveyi kömür ateşinde, közde yapmanızı öneriyoruz.

Bunun için özel ürünler de mevcut.Mutfağınızda bunlardan bulundurarak lezzetli ve bol köpüklü kahve yapabilirsiniz. Eğer cezvede yapacaksanız da mutlaka en kısık ateşte yapmanızı öneriyorum. Böylece daha lezzetli bir kahve elde etmiş olacaksınız. Onun yanı sıra, köpüklü bir kahve yapmanın bir diğer püf noktası da kullanılan kahve ve cezveye koyulan kahve miktarıdır. Türk kahvesi deyince ilk akla gelen markalardan biri olan Kurukahveci Mehmet Efendi’nin kahvelerini tercih edebilirsiniz.

Genellikle kişi başı 1 çay kaşığı kahvenin yeterli olduğu söylense de, bu miktarı 1.5 çay kaşığına çıkarabilirsiniz. Ayrıca kahveyi çok sık karıştırmamaya özen gösterin. Çok sık karıştırıldığında hem köpük daha az oluyor hem de kahvenin lezzeti azalıyor. Öncelikle kahveyi ve şekeri ekledikten sonra soğuk içme suyunu da uygun miktarda ekleyip cezveyi ocağın üzerine koymadan önce birkaç kez karıştırıp daha sonra kısık ateşe koyup yavaş yavaş pişmeye bırakın. Kahve ne kadar yavaş pişerse lezzeti de o kadar artacaktır.

Kubra

Bir cevap yazın