Türk Dizileri ve İzleyici

Türk Dizileri ve İzleyici

Onlarca kanalımız, televizyon önünde saatler harcamamız büyük medya şirketlerini heyecanlandırıyor. Yıllar içinde ülke sınırlarını aşan popülerliği ile Türk dizileri, Ortadoğu’nun yanı sıra, Avrupa’ya da açılıyor. Birçok dünya ülkesi, dizilerimizi biliyor, hatta alt metinlerini bile anlıyorlar. Özetle, Türkiye’deki medya endüstrisinin büyümesini merakla izliyorlar. Hatta izlemekle kalmıyor, yeni açtıkları kanalları ilk olarak Türkiye yayın sistemine dahil ediyorlar. Türkiye onlar için Doğu ve Batı’nın nabzını aynı anda yoklayabilecekleri dev bir pazar. Peki, Türk Televizyonlarında en çok hangi programlar izleniyor?

RTÜK son 5 yıldır Türkiye televizyonlarında yaptığı araştırmalar doğrultusunda Televizyon programlarının izlenme sıklığında;

  • %76,7 ile yerli diziler
  • %74,5 ile haberler,
  • %49,7 ile Türk filmleri,
  • %42,4 ile yarışma programları geliyor.

Dijital platform kullanımı ise son birkaç yıl içinde %15 büyüdü. Ayrıca bu yayınların da %98,6’si televizyondan, %7,9’unun bilgisayardan, %0,2’si cep telefonundan izleniyor. Türk insanının en fazla televizyon izlediği gün ise pazar.

Yabancıların Türk medya sektörü içinde en sevdikleri şey ise Türk dizileri oluyor. Aşk-ı Memnu, Binbir Gece gibi dizilerle başlayan bu dünyaya açılma durumu, Muhteşem Yüzyıl dizisi ile zirveye oturdu. Fatmagül’ün Suçu Ne, Kara Para Aşk, Kuzey Güney gibi daha birçok dizinin de ünü ülke sınırını çoktan aştı. Türk izleyicisinin en sevdiği dizi türünün dram olduğunu görüyoruz. Yabancılar da Türk dizileri arasında başta dram olmak üzere, romantik türdeki dizileri izlemeyi seviyor.

Kubra

Bir cevap yazın