Turizmin İncisi: Bodrum

Turizmin İncisi: Bodrum

Bodrum günümüze kadar birçok uygarlığa ev sahibi olmuş yarımada üzerinde yükselen kalesi ve iki limana sıralanmış beyaz evleri, denize inen daracık sokakları ile dünyaca ünlenmiş bir yerdir.

Eğer bir gün yolunuz Bodrum’a düşerse gezebileceğiniz yerler arasında;

Antik Kentler,  Bodrum Kalesi,  camiler ve Türbeler ziyaret edilebilir. Bunun haricinde çeşitli eğlence yerleriyle keyifli bir tatil geçirebilirsiniz. İskele Meydanından Kumbahçe mahallesine kadar uzanan eğlence mekânlarında hoş vakit geçirebilirsiniz.

Ayrıca Yat Turizmi içinde oldukça uygun olan Bodrumda 275 yat kapasiteli marina bulunmaktadır.  Yat Turizmi Bodrum için önemli bir gelir kaynağıdır.

Mavi yolculuk adı verilen Gökova Körfezi, Halikarnas Balıkçısı ve Azra Erhat’ın keşfini yaptığı deniz yolculuğu sırasında Karaada, Kargacık Bükü, Pabuç Burnu, Kargı Adası, Alakışla ve Çökertme, Küçük Çatı, Büyük Çatı, Yedi Adalar, Longöz, Değirmen Bükü, Karacasöğüt gibi yerler mavi yolculuk durak yerleridir. Ayrıca Sedir Adası, Keramos Antik Kenti, Yedi Adalar gibi tarihsel mekânlarda ziyaret edilmektedir.

 

Bodrumdaki tatiliniz sırasında alternatif birçok plaj bulunmaktadır. Bu plajlar;  Güvercinlik, Torba, Gölköy, Gündoğan,  Yalıkavak, Gümüşlük, Kadıkalesi, Turgutreis, Akyarlar, Bağla, Aspat, Ortakent, Bitez, Karaada, Akvaryum olarak sıralanabilir.

 

Tatil için geldiğiniz bu eşsiz manzaralı yerdeki müzeleri de ziyaret etmeden dönmemeniz şiddetle tavsiye edilmektedir. Bu müzeler;  Bodrum sualtı arkeoloji müzesi ve Mausoleion açık hava müzesidir.

 

Sibel E

Bir cevap yazın