Turizmdeki Düşüş Otelleri Nasıl Etkiledi ?

Turizmdeki Düşüş Otelleri Nasıl Etkiledi ?

Türkiye’de üst üste yaşanan terör olayları nedeniyle dünyanın birçok ülkesinden gelen turistler, bu sezon otelleri doldurmayacak gibi görünüyor. Özellikle Türkiye’de turizmde önemli bir rol oynayan Rus tatilciler, kışın yaşanan Türkiye-Rusya krizinin ardından rotalarını başka ülkelere çevirdiğini hepimiz biliyoruz. Durum böyle olunca oteller de geçtiğimiz yıllara oranla bu yıl yerli tatilciler için daha uygun olacak gibi görünüyor.

turkiye-turizm

Daha şimdiden yapılan erken rezervasyonlarda %50’ye varan indirim fiyatlarından yararlanmak mümkün. Dolayısıyla yaşanan tüm bu krizler ve terör olayları, Türkiye’de önümüzdeki yıllarda turizm sektörünü derinden etkileyecek. Otel sahipleri bu konudan oldukça şikayetçi. Geçtiğimiz yıla oranla aynı ay içinde oteldeki doluluk oranları ciddi bir düşüş göstermiş durumda. Yaşanan bu durum, turizm gelirlerinde rekor bir düşüşe neden olacak. Rus turistlerde bu yıl %81 oranında düşüş yaşandı. Tabi turizm sektöründeki bu düşüş, diğer sektörleri de olumsuz etkiledi.

turist-2016-turkiye

Peki, otellerin bu yaz ile ilgili planları neler? Bu yıl turistlerden gelen geliri yerli tatilciden almayı planlayan oteller, otel fiyatlarında indirime gitmek zorunda kalacak. Geçtiğimiz yıl aynı otelde 350 TL’ye konaklayan yerli tatilci, 2016 yazında aynı otelde yarı fiyata konaklayabilecek gibi görünüyor. Turizmde yaşanan bu kayıplar özellikle Rus turistlerden oluşuyor. %81 oranındaki bu kayba ek olarak, Alman turistlerde yaşanan düşüş de %20 civarında. Geçtiğimiz yıl Antalya’ya gelen turistler arasında Rusya ikinci sıradayken, bu yıl çok daha gerilere düşmesi bekleniyor. Bu yaz otellerde turistlerden çok yerli tatilcilere rastlayacağız gibi görünüyor…

Kubra

Bir cevap yazın