Tur Şirketi mi? Bireysel Tur mu?

Tur Şirketi mi? Bireysel Tur mu?

Yurtiçi ya da özellikle yurtdışında yeni bir yer keşfetmek isteyenlerin kafasını en çok kurcalayan sorulardan biri tur şirketi ile mi yoksa bireysel bir gezi mi yapılacağı konusudur. Yabancılık çekmek, kaybolma ya da geziden istenilen verimi alamama korkusu ile seyahat severleri tur şirketlerine yönlendiriyor. Peki, hangisi daha mantıklı? Tur şirketi mi yoksa bireysel tur mu?

tur-sirketi-mi-bireysel-tur-mu

Tur şirketleri belirli bir paket program ve profesyonel rehberler eşliğinde bir gezi planladığından bu size daha masraflı gelebilir. Ancak her ikisinin de kendisine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Örneğin daha önce hiç gitmediğiniz bir yere bireysel bir gezi yapacağınızda, kültürel bir gezi ya da o yerin tarihi ve gezilmesi gereken yerleri konusunda biraz acemi kalabilirsiniz. Oysa tur şirketleri eşliğinde yapılan geziler rehberler eşliğinde yapıldığından, yapacağınız geziden maksimum verim almanız kaçınılmazdır.

Bireysel gezide daha özgür olabilirsiniz. Ne yapacağınız, ne zaman nereye gideceğiniz tamamen sizin elinizde. Tur şirketleri ile yapılan gezilerde ise bu durum biraz daha değişiyor. Önceden belirlenmiş bir program söz konusu olduğundan, kendi kafanıza göre hareket etme ihtimaliniz de ortadan kalkıyor. Ayrıca tur şirketleri daha pahalı, bireysel tur daha ekonomik görünse de; konaklama, restoran seçimi, nereden alışveriş yapılacağı, ulaşım gibi konularda geziniz tahmin ettiğinizden daha yüksek rakamlara ulaşabilir ve geziniz size daha maliyetli bir programa dönüşebilir.

 

Kubra

Bir cevap yazın