Tuncelide Bulunan Tarihi Yelmaniye Camisi

Tuncelide Bulunan Tarihi Yelmaniye Camisi

Halk arasında Eski Cami olarak adlandırılan Yelmaniye camisi mimarisi açısından çok önemlidir.

Cami Tunceli ilimizin Çemişgezek ilçesinin Medrese Mahallesinde yer almaktadır. Camimin kitabesinde bahsedilenlere göre Timur devrinde Taceddin Yalman tarafından yaptırılmıştır. Caminin kitabesinde yazan tarih kısmı günümüze kadar ulaşamamıştır.

Yelmaniye Camii eğimli bir arazide yer almaktadır. Kesme taştan yapılan caminin giriş kısmı iyi bir durumda günümüze gelebilmiştir. Ancak günümüze gelen kalıntılar yapının tam olarak orijinal planını ortaya koymaktan uzaktır. Cami mimari ve süsleme yönünden de üzerinde durulması gereken bir eserdir. Selçuklu ve Beylikler devrinde yapılmış bazı camilerle de benzerlikleri bulunmaktadır. Caminin giriş kapısında bulunan kitabede şöyle yazmaktadır.

“Emere bi-imaret……. El-mübâreke el-Melik el-Adil Taceddin Yalman ibn-i Keykubât ibni Halid el-Kürdi fi eyyâmi Timur Han……hallet Allahu devlete-himâ

…….. Muharrem el-harâm fi sene…… ve semâne-mie.”

 

Mihrap taştan olup, geometrik geçmeler, çini üzerine yazılmış yazıların yanı sıra XIV. yüzyılda uygulanan motifler burada da tekrarlanmıştır. Mihrabın sağında minber bulunmaktadır.

Tunceli’ye yolunuz düşerse mutlaka Yelmaniye Camisini ziyaret ediniz.

Sibel

3 thoughts on “Tuncelide Bulunan Tarihi Yelmaniye Camisi

  1. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve really enjoyed browsing your blog posts. After all I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

Bir cevap yazın