Trabzon’un Neyi Meşhur?

Trabzon’un Neyi Meşhur?

 Tüm yorgunluğumuzu attığımız pazar gününde yine birlikteyiz, Bugünün stresini Trabzon’la atalım arkadaşlar. Nasılsa bize her yer Trabzon.

Trabzon ilinin şirinliği yanında insanları ve şiveleri gerçekten insanda güzel bir izlenim veriyor.Trabzon hakkında kısa bilgi vereyim. Trabzon ili Karadeniz Bölgesi’nin doğu kısmında yer almaktadır. Güzel ilçeleri ise; Akçaabat, Araklı, Arsin, Beşikdüzü, Çarşıbaşı, Çaykara, Dernekpazarı, Düzköy, Hayrat, Köprübaşı, Maçka, Of, Sürmene, Şalpazarı, Tonya, Vakfıkebir, Yomra’dır. Trabzon ismi ise Turanlara bağlı “Tibarenler”in kurduğu tarih kitaplarında yer alır.Tibarenler bu bölgenin ilk sâkinleri Elizonlarla kaynaşmış ve gelişen şehir “Tibaren-Elizon” ismini almıştır. Zamanla “Tirenbun” sonra da “Trabzon” olan bu ismin menşei “Tibaren-Elizon”ların yaşadığı şehir isminden gelmiştir. Şimdi gelelim Trabzon’un neyi ve nesi meşhurdur. Genelde herkes tarafından hamsisi bilinir. Diğer meşhurları şu şekilde sıraladım arkadaşlar.

 

Akçaabat Köftesi
Beton Helva
Beton Helva
Hamsiköy Sütlacı
Horon
Horon
Kisarna ( Bengisu ) Madensuyu
Kisarna ( Bengisu ) Madensuyu
Sümela Manastırı
Trabzon Atatürk Köşkü
Trabzon Ayasofya Müzesi
Trabzon Bileziği
Trabzon Boztepe
Trabzon Boztepe
Trabzon Kadırga Yaylası
Trabzon Kızlar Manastırı
Trabzon Sultan Murat Yaylası
Trabzon Uzungöl
Vakfıkebir Odun Ekmeği
Zağanos Köprüsü

Yazımıza son vermeden sizlere damak tadınıza uygun  bir kaç öneride bulunayım arkadaşlar. Trabzon pidesi, mısır ekmeği, turşu kavurması, laz böreği, pazı pilakisi, hoşmeli, borani, sütlü kabak, çimdik makarnası Trabzon mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasındadır.

Bu makaleyi bilgisayarınıza PDF dosyası olarak indirmek için tıklayınız: Trabzon’un Neyi Meşhur?

 

 

Sibel

One thought on “Trabzon’un Neyi Meşhur?

Bir cevap yazın