Trabzon Müzesi

Trabzon Müzesi

Yorucu bir gün ile tekrar birlikteyiz arkadaşlar. Benim için biraz yorucu geçti 1 saatlik koşu yaptım. Kilolu olmak gerçekten çok zor bir duygudur. Uzun lafın kısası bugün sizlere eşsiz Trabzon ilimizden bir yer daha tanıtmaya çalışacağım. Trabzon müzesi 1898 ve 1913 yılları arasında Banker Kostaki Teophylaktos tarafından konut olarak hizmete girmiştir. Konutun mimarisi hakkında herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Tek bilinen malzemelerin İtalya’dan getirildiğidir.

 

Trabzon Müzesi
Trabzon Müzesi

Araştırmalarımıza göre Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk eşi ile birlikte bir heyetle gerek bu konakta misafir edilmiştir. Daha sonraki yıllarda ise Hükümet Konağı olarak kullanılmıştır. 1937 yılına gelindiğinde Milli Eğitim Bakanlığına tahsis edilerek kız meslek lisesi olarak hizmet vermeye devam etmiştir. 1987 ve 2001 yıllları arasında Kültür Bakanlığı tarafından restorasyon edilerek. Trabzon müzesine dönüştürülmeye karar verilmiştir. Müze’de etnografik ve arkeolojik eserler sergilenmektedir.

Müze’de değerli eserler bulunmaktadır. Müze’de başlıca Roma ve Hellenistik Dönem Bronz, Pişmiş Toprak ve Cam Eserlerin ve Roma Dönemi Sikkeler bulunmaktadır. Osmanlı dönemine ait bir çok objede bulunmaktadır.

Gitmek isteyen arkadaşlar için müze Zeytinlik Caddesinde bulunmaktadır. Yeni bir yazımızda görüşmek üzere arkadaşlar.

Sibel

9 thoughts on “Trabzon Müzesi

  1. Geri bildirim: Savas

Bir cevap yazın