Trabzon Mutfağı

Trabzon Mutfağı

Türkiye’nin en güzel mutfaklarından biridir Trabzon mutfağı. Hamsili, lahanalı, mısırlı yemekleri, turşusu, pidesi ve daha onlarca meşhur lezzeti ile bu mutfakta damak zevkinize hitap eden birçok lezzet bulabilirsiniz. Yüzyıllar boyunca birçok kültürden etkilenen Trabzon mutfağındaki lezzetleri bir yiyen buraya mutlaka bir daha geliyor. İşte bu leziz mutfağın en sevilen yemekleri…

Hamsili Pilav

trabzon-mutfagi-yemekleri-9

Trabzon deyince belki de ilk akla gelen yemeklerden biri hamsili pilav oluyor. Aslında bu mutfakta hamsinin çorbasından dolmasına kadar birçok kombinasyonunu bulabilirsiniz. İç pilav ile hazırlanan ve Karadeniz mutfağından eksik olmayan hamsili pilavı deneyince çok beğeneceksiniz.

Karalahana Dolması 

trabzon-mutfagi-yemekleri-7

Trabzon’un en meşhur yemeklerinden biri de karalahana dolmasıdır. Karadeniz bölgesinde en lezzetli haliyle yetişen karalahananın dolması genellikle satır kıymadan yapıldığı için o kadar lezzetlidir. Üzerine sarımsaklı yoğurt dökerek yemenizi tavsiye ediyoruz.

Akçaabat Köftesi

trabzon-mutfagi-yemekleri-6

Köftesi ile meşhur olmayan bir ilimiz yok denecek kadar az. Meşhur köftesi ile Trabzon’un en meşhur ilçelerinden biri olmayı başaran Akçaabat’ın adını alan bu köfte, içindeki sarımsak ile daha lezzetli bir hal alıyor.

Laz Böreği 

trabzon-mutfagi-yemekleri-5

Adı börek olsa da Laz böreği Trabzon’da oldukça meşhur bir tatlıdır. Şerbeti, kıtır kıtır lezzeti ile yolunuz Trabzon’a düşerse mutlaka denemeniz gereken tatlardan.

Kuymak

trabzon-mutfagi-yemekleri-4

Trabzon’un ve hatta Karadeniz’in meşhur lezzetleri arasında ilk sıralara oynayan kuymak; meşhur Trabzon peyniri, tereyağı ve mısır ununun bir araya gelmesi ile hazırlanır.

Pepeçura

trabzon-mutfagi-yemekleri-

Hamsiköy Sütlacı

trabzon-mutfagi-yemekleri-2

Laz Helvası

trabzon-mutfagi-yemekleri-3

 

 

Kubra

Bir cevap yazın