Trabzon Kalesi

Trabzon Kalesi

Selam arkadaşlar kalelerimizi anlatmaya tüm hızımızla devam ediyoruz. Bugün sizlere muhteşem bir kale hakkında bilgiler vermeye çalışacağım. Trabzon Kalesi, Trabzon il merkezinde bulunmaktadır. İnşası en yüksek kesimde bulunmaktadır. Ne yazık ki şirin Trabzon ilimizde günümüze sağlam şekilde ulaşabilen tek eserdir. Trabzon kalesi deniz kıyısından başlayarak Trabzon şehrinin arkasındaki tepelere kadar uzanan bir kaledir.

Trabzon kalesini Fatih Sultan Mehmet yaptırmıştır. MÖ.2000 yıllarında ilk kalenin yapıldığı sanılmaktadır.  Kaleyi yaptırma amacı ise; Denizden gelen saldırılara karşı koyabilmek içindir.  Bizans döneminden kalan eski temellerin üzerine inşa edilmiştir. Bu eşsiz kale 3 ayrı bölümden meydana gelmektedir. Bu bölümler Orta Hisar, Yukarı Hisar ve Aşağı Hisar’dır.

 

Trabzon Kalesi
Trabzon Kalesi

Evliya Çelebi bu kaleden şöyle söz etmiştir: “Dağ tarafında cehennem kuyusuna benzer bir derin hendeği vardır ki yetmiş yedi adam girer. Safi kesme kayadır. İçinde camii, muhafazacı evleri, mahzenleri, cebehâneleri vardır”.

 

Görmek isteyen dostlarımız olursa kaleye Trabzon merkezden kalkan Araklı otobüsleri ile gidebilirler. Kendi aracınız ile giderseniz tek yapmanız gereken Trabzon sahil yolunu izleyerek Araklı ilçesine kolayca ulaşabilirsiniz. Ortahisar Mahallesinde bulunmaktadır.

 

Yeni bir heyecan ve yeni bir makale ile tekrar karşınızda olacağız. Şimdiden kendinize iyi bakın dostlarım.

Sibel

6 thoughts on “Trabzon Kalesi

Bir cevap yazın