Topkapı Sarayı Müzesi

Topkapı Sarayı Müzesi

Dünyaca ünlü Alaüddin ve Davud Ağa’nın mimarlığını üstlendiği Topkapı Sarayı.

Osmanlı Mimarisinin en gözde örneklerindendir. Topkapı sarayı Fatih Sultan Mehmet tarafından 1476 yılında yaptırılmıştır. Sarayın en parlak zamanlarında sarayın içinde 4.000’e yakın insan yaşandığı söylenmektedir. Osmanlı İmparatorluğunun 400 yılı boyunca, devlet idaresi merkezi olarak kullanılırdı. Osmanlı padişahları bu sarayda yaşarlardı. Zamanla Abdülmecit’in Dolmabahçe sarayını yaptırmasıyla birlikte boşaltılmıştır. Saray halkı Dolmabahçe Sarayı ve Yıldız Sarayların da yaşamaya devam etmişlerdir. Ama Topkapı Sarayı hiçbir zaman önemini yetirmemiştir. Özellikle Ramazan aylarında Topkapı Sarayında bulunan Kutsal Emanetler Dairesi her yıl ziyaret edilip, bakımının yapılması için önem arz etmişlerdir. Kurtuluş yılları zamanında 700.000 m.² lik alan bugün ki alanı ise yaklaşık 80.000 m.² dir.

topkapi-sarayi topkapısarayı

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk içinde önem arz eden yer 3 Nisan 1924 yılında Asar-ı Atika Müzeleri Müdürlüğüne bağlanarak ziyaretçiye açılmıştır. Daha sonra Topkapı Sarayı Müzesi Müdürlüğüne bağlanarak hizmetlerine devam etmiştir. 1924 yılında hafif onarımlar sonrası Topkapı Sarayı 1924 yılında müze olarak hizmete açılmıştır.

Günümüzde turist akımına uğrayan yer 1985 yılında UNESCO Dünya mirası listesine adını yazdırmıştır. Bu eşsiz yeri görmek isteyenler için: Salı günleri hariç her gün ziyarete açıktır. Kış tarifesine göre, müzeye son giriş 16.00 olmak üzere 09.00-17.00 saatleri arasında; yaz tarifesine göre ise, müzeye son giriş 18.00 olmak üzere 09.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. Müze Kart, müze gişelerinden temin edilebilmektedir.

Mutlaka tarihimizi görmek isteyenler ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Sibel

Bir cevap yazın