Temiz Hava Deposu: DEMİRKAZIK DAĞI

Temiz Hava Deposu: DEMİRKAZIK DAĞI

Şehrin yorucu ve stresinden sıkıldınız mı? Sizler için Demirkazık Dağı, mükemmel bir alternatif yer olacaktır. Doğayla iç içe sevdiklerinizle geçirebileceğiniz mükemmel bir doğa harikasıdır. Şimdi gelelim bu eşsiz yeri anlatmaya…

ALADAĞLAR BÖLGESİNDE BULUNUYOR

Demirkazık, Niğde ilimizin Aladağlar bölgesinde yer alıyor. Yüksekliği 3756 metre olan Demirkazık, Aladağlar’da yer alan yüksek dağlardan birisidir. Yıllarca Aladağlar’ın en yüksek dağı zannedilse de daha sonraki araştırmalarda Aladağlar’daki en yüksek dağın Kızılkaya olduğu tespit edilmiştir.

YABANİ HAYAT ALADAĞ MİLLİ PARKI İLE KORUMA ALTINDA

Demirkazık’ta bulunan yaban hayvanları Aladağ Milli Parkı tarafından koruma altına alınmıştır. Demirkazık Dağlar’ında geyik ve dağ keçisi özgürce dolaşabiliyor. Bu eşsiz doğal güzelliklere mutlaka şahit olmanızı isterim.

DAĞ KEÇİLERİ’NİN EN BÜYÜK DÜŞMANI İNSANLAR

Kurtlar ve vaşaklar dağ keçilerinin düşmanları olarak varlığını sürdürüyor. Bununla birlikte aslında insanlar dağ keçilerinin en büyük düşmanıdır. Dağ keçileri av turizmi kurbanları arasında yer alıyor.  2015 yılında, 1000’e yakın dağ keçisinin bulunduğu dağda Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından av kotası belirlenmiştir. Bu kotaya göre dağ keçisi avlama kotası 12 adettir. Koruma altındaki bu dağ keçilerini izinsiz avlamanın cezası 40 bin lirayı aşabiliyor.

10 GÜNLÜK AVLANMA HAKKI

10 günlük avlanma hakkını elde edebilmek için açık arttırmaya katılmak gerekiyor. Dağ keçilerini avlamak için açılan bu açık arttırma fiyatı 200.000 liraya kadar yükselebiliyor.

HER DAĞ KEÇİSİNİ AVLAYAMIYORSUNUZ

Av için izin aldıktan sonra 10 günlük avlanma süresinde 8 yaşından büyük olan ve boynuzu 100cm’yi aşan keçiler avlanabiliyor.

BUZ GİBİ KAYNAK SUYU

3756 metre yüksekliğe sahip Demirkazık dağı zirvesinde soğuk bir kaynak suyu bulunuyor. Zirveden dağın iç kısımlarına akan sular dağın diplerine kadar uzanıp orada çağıldıyor. Kayalara ve taşlara çarparak eşsiz bir ses çıkartan su, yazın sıcak havada ziyaretçileri serinletiyor. Bidonlarla gelip bu buz gibi suyu bidonlara doldurup götürenlerde bulunuyor.

DEMİRKAZIK DAĞI GÜNEŞİ GÖLGELİYOR

Demirkazık Dağı, vadisinde Çamardı ilçesi yer alıyor.  Demirkazık dağının dibinde bulunan Çukurbağ köyü de dağın yüksekliğinden dolayı güneş doğduktan 2 saat sonra güneşi görebiliyor.

GÖRKEMLİ BİR ABİDE

Demirkazık Dağı, muazzam yüksekliği ile görkemi ve ihtişamlı bir dağdır. Öyle ki bu dağ Adana, Kayseri ve Niğde illerine ortak noktada bir abide gibi varlığını sürdürüyor.

DAĞ DİBİNDE TIRMANMA EVİ

Zirveye tırmanmayı severler için Dağ dibinde tırmanma evi bulunuyor. Bu tırmanma evinin yan tarafında bulunan Cımbar Boğazı’nda dağcılar tarafından uygulamalı olarak tırmanma alıştırmaları yapılıyor. Güvenlik açısından yeterli eğitim aldıktan sonra dağa tırmanmak gerekiyor.

TIRMANMA ESNASINDA BİRÇOK KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞ

Demirkazık Dağı’na tırmanmak oldukça keyifli bir aktivite olsa da dikkatli olunmadığı taktirde hayatınız için riskli olabilir. Tırmanma öncesi eğitimleri özenle takip edip, tırmanma esnasında da çok dikkatli davranmalısınız. Ne yazık ki tırmanış esnasında pek çok kişi dikkatsizlik nedeniyle hayatını kaybetmiştir.

İLK KEZ 1927’DE TIRMANILMIŞ

Demirkazık Dağına, ilk tırmanış 1927 yılının yaz ayında gerçekleştirilmiştir. Dr. Georg Künne, Dr. Wilhelm Martin ve eşi Marianne’den oluşan ekip dağa tırmanışlarını yapmışlardır. Bu tırmanışta onlara rehberlik eden kişi de Demirkazık köyünde yaşayan Veli ÇAVUŞ adında bir gençtir.

VELİ ÇAVUŞ DEMİRKAZIK DAĞI ZİRVESİNE ÇIKAN İLK TÜRK

1927 yılında dağa tırmanmak için gelen ekibe rehberlik yapan Veli ÇAVUŞ Demirkazık Dağı zirvesine çıkan ilk Türk’tür.

DEMİRKAZIK DAĞI SİZLERİ BEKLİYOR

Ülkemizin en zor zirvelerinden olan Demirkazık Dağı, gezi ve dağ severleri beklemektedir. Bu eşsiz yerde kamp kurabilir ve doğanın müthiş enerjisi sayesinde pozitif bir güne uyanacaksınız. Sizde bu eşsiz dağı ziyaret ederek bol bol resim safarisi yapabilirsiniz. En önemli hatırlatmamız lütfen bir rehber aracılığı ile bu eşsiz dağın keyfini sürün. Yeni bir renkli destinasyonda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

Facebook: facebook.com/secreturkey

Instagram: instagram.com/secreturkey

Twitter: twitter.com/secreturkeycom adreslerinden bizleri takip edebilir, yeni yerler keşfedebilirsiniz.

Sibel

Bir cevap yazın