Tekirdağ Rakoczi Müzesi

Tekirdağ Rakoczi Müzesi
Rakoçzi Müzesi
Rakoçzi Müzesi

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere Macaristan’ın milli kahramanı Prens II. Ferenc Rakoczi’nin Tekirdağ’da son 15 yılını geçirdiği ev olan ve daha sonra müzeye çevrilen 18. yüzyıl Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden Rakoczi Müzesi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

2. Ferenc Rakoczi Avusturyalılara karşı Macar ayaklanmasının başına geçmiştir ve savaştan başarısız olan Rakoczi Osmanlıya sığınmıştır. Ölümüne kadar Tekirdağ’da yaşayan Rakoczi birbirine yakın 24 evde de hayatını sürdürmüştür. Macaristan Rakoczi için Rakoczi bir müze yaptırmaya karar vermiştir ama 2. Dünya Savaşının çıkmasıyla bu girişimlerinden vazgeçmiştir. 1931 ve 1932 yılları arasında Macaristan bir mimarla anlaşarak Tekirdağ’da ikamet ettiği evi müzeye dönüştürmüştür. Rakoczi Müzesi’nde Rakoczi’nin eşyaları, yaşamı ile ilgili belgeleri, yağlı boya resimleri sergilenmektedir. Genellikle Macar ziyaretçilerin akın ettiği müzeyi görmenizi isterim. Gerçekten çok hoş bir ortam bulunmaktadır. Özellikle Rakoczi’nin yaptığı oyma koltuğa genellikle ziyaretçilerin yoğun ilgisini kazanmaktadır.

 

Görmek isteyenler için; Tekirdağ merkezinde Ertuğrul Mahallesinde yer almaktadır. Tekrardan görüşmek ümidi ile esenle kalın. İyilikler hep sizlerle olsun.

Sibel

9 thoughts on “Tekirdağ Rakoczi Müzesi

Bir cevap yazın