Tek Bir Şehirde 2 Adet Karagöl

Tek Bir Şehirde 2 Adet Karagöl

Tek bir şehirde 2 adet Karagöl; Dünyanın en güzel göllerinden biri olan Karagöl Karadeniz’in en güzel şehirlerinden biri olan Artvin sınırları içerisinde yer alan Şavşat ve Borçka ilçelerinde yer almaktadır. Her iki ilçede de yer alan Karagöl eşsiz güzelliğe sahiptir.

Şavşat Karagöl; Artvin’in Şavşat ilçesinin 25 kilometre kuzeyinde yer alan heyelan set gölü özelliğine sahip Karagöl, yamaç araziden kopan heyelan kitlesinin vadi önünü kapamasıyla çanakta biriken suların birikintisi neticesinde oluşmuştur. Şavşat Karagöl Borçka’ya 110 km, Artvin’e 85 km, Şavşat’a ise 22 km. uzaklıkta bulunmaktadır. Bu bölge Milli Park özelliğindedir. Yayla ve ormanlar ile kaplı olan bu yer görülmeye değer ender yerlerdendir.

 

Borçka Karagöl; Borçka’da bulunan bu cennet 14.08.2002 tarihinde Bakanlar Kurulu’nca Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. 368 hektarlık bir alana, göl ve çevresi ise 5 hektar alana sahip olup Artvin ilinin Klaskur (Aralık) Köyü yakınlarında bulunmaktadır. Heyelan gölü özelliği taşıyan  Karagöl 1900’lü yıllarda Klaskur adındaki yaylanın yakınında yer alan bir tepenin kaymasıyla Klaskur Deresi’nin önünü kapatması sonucu oluşmuştur. Borçka Karagöl Kamp ve karavan turizmi için uygun bir yerdir.

Borçka Karagöl; İlçe merkezine 27 km uzaklıkta Artvin sınırları içerisinde yer alır. Bu yer 1550 metre rakıma sahiptir. Kayın ve Gürgen ağaçlarla kaplı göl kenarı endemik türlerle de zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Göl derinliği 25 metreyi bulmaktadır. Gölün çevresi ise 2450 metredir.

 

Sibel E