Tatil Bütçesi Nasıl Hazırlanır?

Tatil Bütçesi Nasıl Hazırlanır?

Ailenizle, arkadaşlarınızla ya da sevgilinizle planladığınız bir tatil programınız varsa bu programı yaparken planlı olmak, dikkat etmeniz gereken ilk kural; çünkü planlı yapılmayan gezi ya da tatiller, cebinizden hesapladığınızdan daha fazla para çıkmasına, gereksiz harcamalar yapmanıza ve tatil içi düşündüğünüz bütçeyi aşmanıza neden olur. Bu nedenle yurtiçi ya da yurtdışı farketmeden, herhangi bir tatil programı yaparken kendinize mutlaka tatil bütçesi hazırlamalısınız…

Tatilin başlangıcı yapacağınız yolculuk ile başlar. Uçak seyahati için erken bilet alımlarında firmalar %30 hatta %40’a varan indirim seçenekleri sunuyorlar. Önümüzdeki yaz için şimdiden tatil programı belirleyip uçak biletlerini de şimdiden alırsanız, bütçenizi doğru bir şekilde planlamış olacaksınız. Tatil için seçeceğiniz yer de oldukça önemli. Tatil için para biriktirmeniz gerekiyorsa, ekonomik bir tatil yapabileceğiniz ülkeleri tercih edebilirsiniz. Yurt içi tatil yapacaksanız da Bodrum, Çeşme gibi tatil noktaları yerine daha ekonomik otel ve hizmet seçenekleri sunan oteller tatil bütçenizi planlarken çok işinize yarayacak.

Tatil bütçesi oluştururken, önceden tatil programınızı belirlemelisiniz. Eğlence, keyif, alışveriş, lüks zevklerin her biri için ortalama bir bütçe ayırarak tatildeyken bütçenizi kontrol etmeniz ve masraflarınızı takip etmeniz de daha kolay olacak. Konaklama için de bir bütçe hesaplaması yapmanızı öneriyoruz. Aynı tatil beldesinde birbirine çok yakın otelde konaklama fiyatları değişkenlik gösterebiliyor. Beş yıldızlı,  yedi yıldızlı gibi kriterleriniz yoksa, ekonomik fiyatlara keyifli bir tatil yapabilirsiniz. Yine uçak bileti gibi otellerde de erken rezervasyon fırsatlarından yararlanarak tatil için harcadığınız rakam da daha düşük olacak.

Kubra

Bir cevap yazın