Tarihi Ulu Camii ve Külliyesi

Tarihi Ulu Camii ve Külliyesi

Türkiye’nin önemli yapılarından olan Ulu Camii ve Külliyesi Selçuklu, Memluk ve Osmanlılar dönemlerine ait mimari özelliklerini barındıran cami.

Ulu Camiinin üç ayrı kitabesinden ilk defa 1513 yılında Ramazanoğlu Halil Bey tarafından inşasına başlandığı ve 1541 yılında Halil Bey’in oğlu olan Piri Mehmet Para tarafından bitirilerek ibadete açılmıştır.
Ramazanoğulları Beyliği’nin önemli yapılarından olan camii, şehrin en önemli tarihi yapılarından birisidir. 1998 yılında Sabancı Merkez Camii’nin hizmete açılmasına kadar Adana’nın en büyük camisi olma özelliğini korumuştur.Ramazanoğlu Halil Bey ve Piri Mehmet Paşa ile Mehmet Paşa’nın iki oğlu caminin güneydoğusundaki 1541 tarihli türbede yatmaktadır.Ulu Caminin duvarları siyah beyaz mermer taşlarla bezelidir. Batı ve doğuda birer kapısı bulunur. Batı kapısı üzerinde iki yılan kabartması olan bir kubbe ve bir kitabe vardır. Doğu kapısı üzerinde ve minberinin üstünde de birer kitabesi bulunur. 16. yy’dan kalma çinileri oldukça meşhurdur.Medrese, türbe, imaret, dar’ül hadis, dar’ül şifa, sıbyan mektebi gibi yapıları da içeren Ramazanoğlu Külliyesi’nin bir parçasıdır. Külliyenin günümüze kadar gelebilmiş diğer kısımları; medrese, türbe ve Ramazanoğulları Saray Selamlığı (Tuz Hanı)’dır.

 

1998 yılında depremden hasar gören camii, 1998-2004 yıllarında onarılmış ve ibadete açılmıştır. Adana’ya yolunuz düşerse bu eşsiz camii görmenizi isterim.

Sibel

Bir cevap yazın