Tarihi Sivas Eğri Köprüsü

Tarihi Sivas Eğri Köprüsü
Eğri Köprüsü
Eğri Köprüsü

Merhaba arkadaşlar uzun zaman sonra tekrar birlikteyiz. Bu aralar sizleri çok ihmal ettim farkındayım. Pek fırsatım olmuyor. Bugün sizlere güzel ilimiz olan Sivas’in Tarihi Eğri Köprüsünden bahsetmek istiyorum. Köprü Sivas ilimizin güneydoğusunda, eski Malatya yolu üzerinde Sivas’a 3 kilometre uzaklıkta şahane Kızılırmak üzerine inşa edilmiştir.

 

Araştırmalarımıza göre Selçuklu dönemine ait olduğu bilinmektedir. Yaklaşık 18 gözlü olup gözleri teşkil eden kemerleri sivridir. Uzunluğu ise 176.60 metre emi ise 4.55 metredir. Eğri Köprüsü trafiğe kapalı olup, yaya trafiğine açıktır. Yıllara yenik düşmeyip sağlam şekilde değerini korumaktadır. Günümüzde Eğri Köprüsü balıkçıların gözde mekanlarındandır.

 

Halk arasında söylenen bazı rivayetler vardır. Bunlardan önemlisi eski zmanlarda bir usta ve çırak varmış. Zamanla ustasıyla araları bozulmuş. Köprünün yapımı son anlara ulaşınca ustasına haber ulaşmış ve köprüyü görmek için yollara düşmüş. Ustası köprüsü çok beğenmiş ve çırağının karşına gelip şu dörtlükleri söylemiş.

 

Usta idik olduk şâkirt

Al bardağı suya seğirt

Hiç nazardan korkmadın mı?

Köprünü eğri çevirt

(Hikmet Denizli, Sivas Tarihi ve Anıtları, Sivas 1998, s. 156–157.)

 

Yeni bir makalede görüşmek üzere dostlarım. Esenle kalın.

Sibel

3 thoughts on “Tarihi Sivas Eğri Köprüsü

Bir cevap yazın