Tarihi Güzellikler Barındıran: GÜLAĞAÇ

Tarihi Güzellikler Barındıran: GÜLAĞAÇ

Gülağaç, tarihi güzellikleri ve coğrafi oluşumları ile Aksaray’ın ilgi çeken ilçelerinden birisidir. Bu eşsiz ilçenin tarihi Kanuni Sultan Süleyman’a dayanmaktadır. Şimdi gelelim Aksaray’ın bu güzel ilçesi hakkında bilgiler verelim…

10 BİN SENE ÖNCESİNE DAYANAN GEÇMİŞ

Aksaray’a bağlı olan Gülağaç ilçesinin geçmişi 10 bin sene öncesine dayanmaktadır. Gülağaç, Kapadokya gibi eski bir yerleşim yeridir.

KANUNİ DÖNEMİNDE; GÜLAĞAÇ

Gülağaç, tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Gülağaç yerleşim yeri birçok medeniyetin izlerini taşımaktadır. Kanuni Sultan Süleyman döneminde Gülağaç’a Ağaçlı denilmekteymiş. Gülağaç bölgesi geçmiş dönemden günümüze kadar ağaçlık, yeşil ve yerleşime müsait bir yerdir. Gülağaç, 1957 yılında ilçe olmuştur.

GÜLAĞAÇ’IN EKONOMİSİ

Gülağaç ilçesinin ekonomisi tarıma dayanmaktadır. İlçenin büyük çoğunluğu yurtdışı göçle ilçeden uzaklaşmıştır. Özellikle yaz ayları yurtdışındakilerin gelmesiyle hareketlenmektedir. Kabak çekirdeği, pancar, patates bölgede yetişen önemli tarım ürünleridir.

AŞIKLI HÖYÜK

Aşıklı Höyük, Gülağaç ilçesinin en fazla ziyaretçi gören höyüklerinden bir tanesidir. Bu eşsiz höyük Kızılkaya Köyünde yer almaktadır. Höyükte birçok arkeolojik kazı çalışmaları yapılmıştır. Kazılar sonucunda çok fazla savaş aleti bulunmuştur. Aşıklı Höyükteki çalışmalar sonucunda öğrenilen bu bölgenin tarih boyunca aktif şekilde kullanılmıştır. Arkeologlar tarafından yapılan çalışmalar neticesinde Kapadokya’nın en eski yerleşim yeri olduğu da ortaya çıkmıştır. Mutlaka bu eşsiz yerde bol bol foto çektirmenizi öneririm.

ACIGÖL

Acıgöl yöre halkı tarafından tabir edilen Kratör Gölü, Gülağaç ilçesinde yer alan Sofular kasabasında yer almaktadır. İlçeye yaklaşık olarak 3 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Acıgöl şifalı suları ile birçok hastaya derman olmuştur. Sağlık turizmi açısından şifa arayan gezi severler için en önemli uğrak yerlerinden bir tanesidir. Acıgöl’ün suyu kükürtlüdür ve 65-70 metre derinliğe sahiptir. Gölün en ilginç özelliği de kışın kar tutmamasıdır. Mutlaka görmenizi isterim.

MUSULAR HÖYÜK

Gülağaç için Musular Höyük büyük öneme sahiptir. Âşıklar Höyük sonrası Gülağaç’ta bulunan en büyük höyüklerden birisidir. Musular Höyük, Gülağaç ilçesinin Kızılkaya Köyünde yer almaktadır. Kızılkaya Köyünde Melendiz ırmağına yakın bir konumda yer almaktadır. Bu eşsiz Höyüğün yaklaşık olarak 8 bin yıllık bir geçmişe tanıklık ettiği bilinmektedir.

SARATLI YERALTI ŞEHİRİ

Saratlı Yeraltı Şehri,  Gülağaç ilçesinin Saratlı Kasabasında yer almaktadır. Yeraltı şehri ilçeye yaklaşık olarak 3 kilometre uzaklıktadır. Yeraltı şehri ışıklandırılarak ziyarete açılmıştır. Yeraltı şehrinin giriş kısmı güney taraftadır. Giriş kısmı oldukça dar olan yeraltı şehrinin odaları düzensiz ve dikdörtgen yapıdadır. Yeraltı şehrinin iç kısmında kayaya oyulmuş ve 8 metre derinliğe sahip su kuyusu bulunmaktadır. Saratlı Yeraltı Şehri tarihe ışık tutmaktadır.

ÇUKURÖREN YERALTI ŞEHİRİ

Gülağaç ilçesinin tarihe ışık tutan diğer bir yeraltı şehri de Çukurören Yeraltı Şehridir. Yeraltı şehri, Kapadokya mevkiinin en büyük yer altı şehridir. Yeraltı şehrinde yapılan arkeolojik kazılar neticesinde yeraltı şehrinin içerisinde çok sayıda kilise kalıntıları, barınaklar, sığınaklar, depolar, dehliz ve tüneller bulunmuştur.

GÜVERCİNKAYA YERLEŞKESİ

Güvercinkaya Yerleşkesi, Gülağaç ilçe merkezine bağlı Çatalsu köyü civarlarında bulunmaktadır.  Yerleşke, Çatalsu köyüne 1 kilometre uzaklıktadır. Güvercinkaya yerleşkesin MÖ. 5200-4750 yılına dayandığı bilinmektedir. Yerleşkede arkeolojik kazı çalışmaları yapılmaktadır. Kazı çalışmalarında av ve savunma silahı olarak kullanılan sapan ve taş tanelerine rastlanılmıştır. Güvercinkaya Yerleşkesi Kentleşme öncesi son yerleşmelere örnek gösterilebilir.

GÜLAĞAÇ’A NASIL ULAŞIRIM

Gülağaç ilçesi İç Anadolu bölgesinin orta kesiminde yer almaktadır. İlçenin rakımı 1170 metredir. Gülağaç, Aksaray’a 40,2 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Ihlara Vadisine uzaklığı da 12 kilometredir. Derinkuyu’ya ise 50 kilometre uzaklıktadır. Herhangi bir noktadan kolaylıkla Gülağaç’a ulaşım sağlayabilirsiniz.

GÜLAĞAÇ SİZ DEĞERLİ SEYAHAT SEVERLERİ BEKLİYOR

Eşsiz höyükleri ve tarihi ile bizleri büyüleyen Gülağaç ilçesi siz değerli gezi severleri bekliyor. Mutlaka bu essiz yerde resim safarisi yaparak anılarınızı ölümsüzleştirebilirsiniz. Yeni bir yazımızda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

Facebook: facebook.com/secreturkey

Instagram: instagram.com/secreturkey

Twitter: twitter.com/secreturkeycom adreslerinden bizleri takip edebilir, yeni yerler keşfedebilirsiniz.

Sibel