Tarihi Çeştepe Fener Kulesi

Tarihi Çeştepe Fener Kulesi

Karadeniz bölgemizin Antik devirlerden kalan Çeştepe Fener Kulesi. Göze çok güzel hitap etmektedir.

Çeştepe Fener Kulesi Zolguldak ilimizin Ereğli ilçesinin kuzeyinde yer almaktadır. Çeptepe deniz seviyesinden yaklaşık 200 m yüksekliktedir. Bu eşsiz Kule Hellenistik Dönemde yapıldığı ve Bizans Döneminde de yeniden inşa edildiği sanılmaktadır.

Dikkatimizi çeken kente ait bazı sikkelerde fener betiminin yer alması bu kuleye verilen önemin kanıtıdır. Üstyapısı tümüyle yıkılan kulenin 10 m. lik bölümü günümüze kadar kalmıştır. Yirmi sekiz basamaklı bir merdivenle çıkılan kulenin üst yapısı tümüyle yıkılmış sadece on metrelik bir bölümü ayakta kalabilmiştir.

Günümüze sağlam bir şekilde gelen Çeştepe Fener Kulesi, kesme taş, moloz taş ve tuğladan yapılmış olup, 3.25×3.25 m. ölçüsünde kare bir temel üzerinde 10 m. yüksekliğindedir. Ne yazık ki kulenin fener ateşinin yandığı bölüm yıkılmıştır. Kule içerisine küçük dar bir kapıdan girilmekte, 28 basamaklı bir merdiven ile de fener ateşinin yandığı odaya çıkılmaktadır.

 

Bu benzersin Çeştepe Fener Kulesini görmenizi tavsiye ederim. Zonguldak’in Ereğli ilçesine yolunuz düşerse mutlaka gezip görün..

Sibel

2 thoughts on “Tarihi Çeştepe Fener Kulesi

  1. That is really attention-grabbing, You are an overly skilled blogger. I have joined your feed and sit up for searching for more of your wonderful post. Additionally, I’ve shared your website in my social networks!

  2. Good day! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I truly enjoy reading your blog posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that go over the same topics? Thanks for your time!

Bir cevap yazın