Tarihi Çapanoğlu Hamamı

Tarihi Çapanoğlu Hamamı

Osmanlı mimarisinin en önemli örneklerinden biride Çapanoğlu Hamamıdır. Yozgat merkezi, İstanbulluoğlu Mahallesi’nde Cumhuriyet Meydanı yakınlarında bulunmaktadır. Hamam Bozok Sancağı Valisi Çapanoğlu Mustafa Bey tarafından 1779 yılında yaptırılmıştır.

Hamam diğer hamamlar gibi kesme ve moloz taştan dikdörtgen planlı bir yapı olup, soyunmalık, ılıklık ve sıcaklık bölümlerinden oluşmaktadır. Soyunma yeri kareye yakın dikdörtgen planlı olup, değişik dönemlerde yapılan eklerle iki kata dönüştürülmüştür. Kare planlı bir avlunun çevresinde soyunma odaları ile ortasında sekizgen fıskiyeli bir havuzun bulunduğu bir bölüm halindedir. Bunun üzeri sekizgen kasnaklı kubbe ile örtülüdür.

Klasik Osmanlı Mimarisinin en güzel örneklerindendir.

Söylenenlere göre : Çapanoğlu (Büyük) Cami’nin yapımında çalışan işçilerden biri, sırtına aldığı taşı yerine koymadan devamlı olarak getirip götürmektedir. Bunu gören ustası merak eder; işçiyi çağırıp sorar:

“Oğlum, taşı yerine koymadan getirip götürüyorsun. Sebebi nedir?”

İşçi biraz sıkılırsa da, ustasına şu cevabı verir:

“İhtilam oldum; yıkanacak bir yer bulamadım. Bu halimle de taşı yerine koyamıyorum. Onun için getirip götürüyorum” der.

Bu durumu öğrenen usta, Çapanoğluna haberdar eder. O da camii yapımının durdurulup hemen bir hamam yapılmasını emreder. İşçiler hamamı yaparlar. Şimdi bu hamam Çarşı Hamamı olarak bilinir. Hamam bittikten sonra, camiye devam edilir.

Mutlaka görmenizi tavsiye ederim. Yozgat  ilimizin en önemli eserinden birtanesidir.

Sibel

4 thoughts on “Tarihi Çapanoğlu Hamamı

  1. Hi, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, very good blog!

  2. Geri bildirim: Ali

Bir cevap yazın