Tarihi Bakras Kalesi

Tarihi Bakras Kalesi

Hatay ilimizin Belen Örençay(Bakras) Köyünde Kızıldağ eteklerinde bulunan Bakras Kalesi Helenistik dönemde Anadolu Suriye ve Mısır yolunu kontrol etmek amacıyla yapıldığı bilinmektedir.

Kademe halinde yapılan kale yuvarlak ve yüksek kale burçlarının mevcut kısımları ile taşıdıkları özelliklerinden dolayı ortaçağa ait olduğu düşünülmektedir. Zamanla onarımlar yapılan kale Romanlılar, Bizanslılar ve Harçlılar tarafından onarıldığı bilinmektedir.

Söylenenlere göre İskender’in M.Ö 304’te buradan geçtiği sırada kalenin var olduğu düşünülmektedir. Belen geçidinden Arabistan’a inen eski yolu kontrol etmesi bakımından kalenin önem taşıdığı bilinmektedir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan kale, zaman zaman haçlılarla Eyyubiler arasında el değiştirdi. Son olarak Yavuz Sultan Selim’in Mısır seferi sırasında 1516 yılında Osmanlıların ellerine geçerek son zamanlarına kadar kullanıldı. Bugün kalenin surları tahribata uğramakla beraber ayakta durmaktadır. Tüm görünüşü ile bizlere huzur vermektedir.

Hatay ilimize yolunuz düşerse mutlaka Bakras Kalesini ziyaret edip ülkemize katkı sağlamanızı tavsiye ederim. Her insan mutlaka geçmişi ve tarihi hakkında bilgi edinmelidir. Şimdiden gezip görmek isteyen İyi yolculuklar…

Sibel

Bir cevap yazın