Tarihi Alanya Kalesi

Helenistik dönemine kadar tarihi olan ve o kadarda yapısı itibariyle önemli olan Alanya Kalesi.

Antalya ilimizin Alanya ilçesinde bulunmaktadır. Alanya’nın simgelerinden birisidir kuşkusuz. Denizden yaklaşık 250 metreye kadar yükselen yarımada üzerinde bulunmaktadır. Surların uzunluğu ise 6.5 kilometreyi bulmaktadır. Ünlü gezginlerimizden olan Evliya Çelebi Seyahatnamesinde şöyle bahsetmiştir.

Üç tarafı bahçelerle çevrili şehrin kale içerinde dar sokaklı 3000 ev ve dört mahalleden meydana geldiğini ve limanın 200 parça gemi alacak kadar geniş olduğu, çarşının ise surlar dışında yer aldığını yazmıştır. Helenistik döneme kadar inen kalenin tarihi günümüze kalan tarihi dokusu ise 13. yüzyıl Selçuklu eseridir. Kale 1221 senesinde kenti alıp yeninden inşa ettiren Selçuklu Padişahı 1 Alâeddin Keykubad tarafından yaptırılmıştır. Kalenin toplam 83 kulesi ve 150 burcusu vardır.  Kalede halen yerleşim sürmektedir.

Ulaşım imkânı da oldukça rahattır, trafiğe açıktır. Yürüyerek ise 1 saat zaman diliminde varabilirsiniz. Kaleden görülen liman manzarası ise muhteşem derecededir.

Bu tarihi kale gerçekten görülmeye değer Selçuklu eserlerindendir. Mutlaka görmenizi tavsiye ederim.

Yazar: Mehmet

4 thoughts on “Tarihi Alanya Kalesi

  Yelizaveta Prigodiç

  (11 Haziran 2013 - 05:01)

  Thank you a lot for sharing this with all people.

  Anastasiya Kalinina

  (19 Haziran 2013 - 08:20)

  I’m really enjoying the theme/design of your site.

  Maşa Miami

  (24 Haziran 2013 - 12:30)

  whoah this blog is fantastic i like reading your articles. Keep up the good paintings! You understand, a lot of people are hunting round for this info, you could aid them greatly.

  Galina Soltis

  (30 Haziran 2013 - 01:21)

  Read, of course, far from my topic. But still, we can work together. How do you feel about trust management?!…

Bir cevap yazın