Tarih Kokan Kars Kalesi

Tarih Kokan Kars Kalesi

Merhaba arkadaslar yeni bir güne birlikte merhaba diyoruz. Herkese iyi bir hafta içi diliyorum. Bugün sizlere essiz Kars Kalesi hakkında bilgiler vermek istiyorum. Kars Kalesi dik yamaclı bir tepe üzerine insa edilmistir. Bu güzel kale 20.yüzyıl’da Saltuk beylerinden İzzettin Han tarafından yaptırılmıstır. Zamanla cesitli saldırılan geciren kale Yavuz Sultan Selim devrinde bir yıkıntı haline gelmistir ne yazikki. Cihan padisahı Kanuni Sultan Suleyman zamanda 1548’de tamir edilerek eski istisamını yakalamıstır. Ne yazik ki Safevi taaruzunda Kars Kalesi yeniden yıkılmıstır.

Kars Kalesi
Kars Kalesi

Sonra 3. Murat zamanında kale bastan yapılmıstır. Bir cok savas geciren savas adeta tarih kokuyor. Bir cok destanlık hikayelerine ev sahipliği yapmıstır.
Bu essiz kale Kars merkezinin kuzeyindeki cevreye hakim bir tepe üzerinde bulunmaktadır. Kale ic ve dı olmak üzere sadece iki kısımdan ibarettir. Kale 3.500 metre ve 220 burcla desteklenmistir. Ne yazik ki bu burcların sadece yeni tanesi günümüze ısık tutmaktadır. Kars kalesinin dıs surları bes sıra halinde bulunmaktadır ve ön tarafına derin hendekler kazılmıstır. Kalenin 2.080 mazgalı bulunmaktadır. Eski zamanlarda söylenen göre 3.000 ev, 49 cami ve mevcit ve bircok dükkan darındığı söylenmektedir.

Yeni bir makalede görüsmek üzere gönül dostlarım.

Sibel

7 thoughts on “Tarih Kokan Kars Kalesi

Bir cevap yazın