Tarih Kokan Ereğli Kalesi

Türkiye’nin en zengin taşkömürü barındıran ilimiz Zonguldak tarih bakımından da oldukça önemli yere sahip. Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde bulunan Ereğli Kalesinden bahsetmek istiyorum.

Ereğli Kalesi Kaletepe Mahallesi’nde bulunan tepenin üzerine inşa edilmiş ve deniz seviyesinden 160 metre yükseklikte bulunmaktadır.
Kalıntılara göre Bizans dönemine ait olduğu ve W.Hoepfner’e göre bu kalenin Cenevizliler tarafından yapıldığı söylenmektedir ancak kesinlik kazanmamıştır. Ereğli Kalesi plan olarak düzensiz bir planla yapılmış olup moloz taş ve tuğladan inşası yapılmıştır. Kale iç kısımları çevreleyen kulelerden meydana gelmiştir. Kalenin üst katında ise iki oda kalıntısı günümüze kadar gelmiştir. Tuğlalardan yapılan bu odaların üst kısmı ve duvarlarının büyük bir kısmı yıkılmıştır. Ama bunların üzerinin tonozlarla örtülü olması günümüze kadar gelebilen izlerinden anlaşılmaktadır. Odalara avlu yönünden merdivenlerle de çıkılmaktadır. Geceleri uykumuz kaçıp ta kaleye doğru baktığımızda ışıklandırılmış müthiş görüntü insanı mest ediyor. Adeta orta çağlara yolcuğa çıkıyormuş gibi insanda izlenim bırakıyor. Ve ne kadar güzel ve sanat dolu bir ülkede yaşadığımızı anlayıp şükür ediyoruz.

Sizinde bu izlenimi yakalamanız için gidip ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ederim.

ereğli

 

KAMM8M0Ereğli-112

Sibel

5 thoughts on “Tarih Kokan Ereğli Kalesi

  1. excellent submit, very informative. I wonder why the other specialists of this sector do not notice this. You must proceed your writing. I’m sure, you have a great readers’ base already!

  2. I such as the invaluable data you offer you inside your content articles.I will bookmark your site and test all over again right here routinely.I am fairly absolutely sure I’ll find out quite a bit of new things perfect the following! Beneficial luck for your subsequent!

  3. Geri bildirim: Sarp

Bir cevap yazın