Tanrının Armağanı; Kazdağları ve Kazdağı Milli Parkı

Tanrının Armağanı; Kazdağları ve Kazdağı Milli Parkı

Anadolu’nun nadide simgesi konumundaki Kazdağları huzurlu, sakin, sessizliğin simgesi konumunda bir yer. Büyük bir kısmı güneyde Edremit Körfezi, kuzeyde Karamenderes Çayı, batıda Mıhlı Çayı, doğuda Zeytinli Çayı arasında kalan ve 21.452 hektarlık alandan oluşan park konumu, bitki örtüsü, iklim ve toprak yapısı ile 1994 yılı itibari ile milli park ilan edilmiş. Mis gibi havası var buranın yüksek oranda oksijen üreten güzel bir mekân. Anadolu yarım adasının kuzeybatısında yer alan Kazdağları Çanakkale ve Balıkesir il sınırları içinde yer alır. Ege Bölgesi ve Marmara Bölgesi sınırlarını oluşturur.  Biga yarımadasının en yüksek dağıdır Kazdağları. Ülkemizin sahip olduğu önemli bir merkez Kazdağları. İda Dağı olarak da isimlendirilen Kazdağları geçmişten günümüze birçok efsanenin ev sahibi olmuştur. Kazdağları için “Tanrının Armağanı” tasviri kullanılır. Çok geniş bir alana yayılmış Kazdağları Kuzey Ege’de yer alan Troia, Assos, Akçay, Burhaniye, Ören, Gömeç ve Ayvalık gibi tarihi ve kültürel zenginliklere sahip turistik bölgelere komşu konumda yer alıyor.

Küreselleşme ve teknolojinin gelişmesiyle artan şehircilik olgusundan kurtulup daha sakin ve doğanın güzelliği içinde kaybolmak isteyenler için güzel bir uğrak alanı burası. Gürültülü yaşam, globalleşme ile artan şehirleşme anlayışı ve kalabalığın, koşturup durmanın verdiği stresten kurtulabilmek için mutlaka görülmesi gereken doğa harikası bu yer. Zeytin bahçeleri kızılçam ve daha da yükseklerde meşe ve karaçam ormanlarıyla kaplı bu güzel yer Kazdağları. Rivayete göre İzmirli Şair Homeros İlyada eserinde Kazdağları’ndan “Bol pınarlı vahşi hayvanların anası” olarak bahsetmiş. Tanrılar Truva Savaşı’nı buradan izlemiş. Troya Savaşı’nın baş aktörlerinden Paris bu dağlarda çobanlık yapmış. Nuh’un gemisinin İda’da olduğu ileri sürülmüş. Zeus ve Hera bu dağda evlenmiş. Bu efsanelerden hariç Sarıkız efsanesinin de bugün hala dilden dile dolaştığını söyleyebiliriz. Kazdağıları Deniz, Kum, Güneş üçlüsünden sıkılıp farklı bir tatil deneyimi yaşamak isteyenler için en güzel rotadır.

 

 

KAZDAĞI MİLLİ PARKI

Kazdağı Mili Parkı, büyük bir kısmı güneyde Edremit Körfezi, kuzeyde Karamenderes Çayı, batıda Mıhlı Çayı, doğuda Zeytinli Çayı arasında kalan ve 21.452 hektarlık alandan oluşan park konumu, bitki örtüsü, iklim ve toprak yapısı ile 1994 yılı itibari ile milli park ilan edilmiş Doğal ve Kültürel değerler bakımından oldukça zengin bir yerdir. Sıcak ve soğuk su kaynakları, yer altı ve yerüstü su rezervleri, bu yöreye özgü bitki türleri ile dünyanın en önemli ekosistemlerinden birisi olma özelliğine sahiptir. Milli parkın en önemli kaynak değerleri; biyolojik çeşitlilik (flora ve fauna), endemik bitki türleri, orman ve su ekosistemleri, jeolojik ve jeomorfolojik yapı, mitolojik geçmiş ve çevresindeki geleneksel yaşam tarzı olarak sıralanabilir. Bu önemli kaynaklar sayesinde ulusal ve uluslar arası düzeyde büyük bir öneme sahiptir. Milli park için hedeflenmiş değerler arasında Kazdağı’nın Jeomorfolojik özelliğini korumak, flora ve fauna varlığını devam ettirmek ve gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak olarak sıralanabilen değerlerdir.

 

Sibel E

4 thoughts on “Tanrının Armağanı; Kazdağları ve Kazdağı Milli Parkı

Comments are closed.