Sütüven Şelalesi

Sütüven Şelalesi

 

  

Sütüven Şelalesi

Kazdağlarına gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken bir değer Sütüven şelalesi, ismini sıçrayan anlamına gelen Tüvleyen sözcüğünün zamanla Sütüven olarak değişmesi sonucu edinmiş. Buz gibi suyu olan şelale yemyeşil doğası ve küçük küçük göletleri ile büyüleyici bir güzelliğe sahip.

Anadolu’nun nadide simgesi konumundaki Kazdağları huzurlu, sakin, sessizliğin simgesi konumunda bir yer. Doğal ve Kültürel değerler bakımından oldukça zengin bir yerdir. Sıcak ve soğuk su kaynakları, yer altı ve yerüstü su rezervleri, bu yöreye özgü bitki türleri ile dünyanın en önemli ekosistemlerinden birisi olma özelliğine sahiptir. Macera, sakinlik ve bol oksijene kanmak isteyenlerin uğrak noktası olan Kazdağları’na uğradığınızda Sütüven Şelalesini görmeden geri dönmeyin bence.

Sarıkız Yaylası’ndan doğup gelen Sütüven Şelalesi Kızılkeçeli Çayı üzerinde yer alır. Sütüven Şelalesi, Zeytinli Köyü’ne yaklaşık 4 kilometre uzaklıkta bulunur.

Şelalenin suyu 17 metreden aşağıya akar. Ve o akış esnasında muazzam bir görselliğe dönüşür. Şırıl şırıl, ferah mı ferah bir ortam yaratır.

Suyun akışı esnasında kaya taşlarına çarpmasıyla oluşan su kabarcıkları izlemeye değer muazzam güzelliğe sahiptir. Şelalenin karşısında büyülenmemek imkansızdır.

Şelaleye uğrayıp şehrin o gürültülü ve stres dolu ortamından uzakta ışıl ışıl, mis gibi havası ve buz gibi suyu ile huzuru ve sakinliği yakalayacağınıza emin olun. Burayı tekrar ziyaret edebilmek için can atacağınıza garanti verebilirim 😉

Kazdağlarına geldiğinizde Sütüven Şelalesini gezdikten sonra uğramanı gereken mükemmel yerler var. Bu yerlerin listesi için Kazdağları’na geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler adlı yazımıza göz atabilirsiniz. 

Sütüven Şelalesine Nasıl Ulaşabilirsiniz

Sutüven Şelalesi, Sarıkız yaylasından doğan, Kızılkeçeli çayı üzerinde bulunuyor. Altınoluk-Edremit karayolunun 20. Kilometresinde Zeytinli Köy tabelasına ulaştığınızda önünüzdeki sapaktan girerek köy çıkışına kadar gidin. Köy çıkışında yer alan dar köprüden hemen sonra Beyoba Köyüne ulaşacaksınız. Köye ulaştığınızda önünüze çıkan bir çeşme olacak o çeşmeden sola inen toprak yolu takip ettiğinizde yaklaşık 2 kilometre sonra şelaleye ulaşmış olacaksınız.

Adresi: Beyoba-Zeytinli Mah./Edremit-Balıkesir

Sibel E