Sonsuz Ateş;Yanartaş

Sonsuz Ateş;Yanartaş

 

 

Antalya’nın Kemer ilçesine 35 kilometre mesafede yer alan Çıralı ve Olimpos’un tepelerinde bulunan 230 metre yükseklikteki sonsuz ateş olarak isimlendirilen doğal bir gaz sonucu oluşan ateşi bünyesinde barındıran Yanartaş muhakkak görülmesi gereken bir değerdir.

Antalya Kemer’de Çıralı girişinden yer alan köprüyü geçtikten sonra ki 3,5 kilometrelik uzaklıkta yer alıyor. Yanartaş’a ulaşabilmek için hafif eğime sahip patika yolu takip ederek yaklaşık 30 dakikalık bir yürüyüş yapmanız gerekiyor.

 

 

 

 

Kimera Efsanesi

Kimera Antik Likya Başkentidir. Burada yer altından çıkan ateşin kutsal sayılması Homeros metinlerine dayanan bir bilgidir. Efsanede Kimera isimli aslan, keçi ve yılan karışımı olan üç başlı bir canavar var. Bu canavar soludukça ağzından ateşler çıkartıyor. O dönemdeki Likya Kralı genç Bellophontes canavarı öldürüyor. Canavarı öldürmesi için bu alana gönderiliyor ve genç kanatlı atı Pegasos ile birlikte bunda başarılı olur. Kimera isimli üç başlı canavar Krala saldırmak için harekete geçiyor. Havalanarak Kral Bellophontes’i etkisiz hale getirmek istiyor. Kral Mızrağıyla canavara karşılık verince mızrak canavara saplanıyor. Daha sonra kral Bellophontes Canavar Kimera’yı yerin yedi kat altına gömerek ondan kurtuluyor.  Toprağın yedi kat altına gömülen Kimera orada da rahat durmuyor ve o gün bu gündür bulunduğu yerden ateş çıkarmaya devam ediyor.

 

Peki siz hiç buranın ismini duydunuz mu?

Antalya’ya uğradığınız da yolunuzu buraya düşürdünüz mü? İyice bir düşünün. Eğer Antalya turunuzda buraya da uğradıysanız ne mutlu size. Çünkü Doğa Koruma ve Milli Parklar Antalya Şube Müdürlüğü’ne bağlı Yanartaş’ın girişini yıllardır işleten Ahmet Coşkun Fethiye ve Antalya arasında kalan bu tarihi Likya şehrine bölgeyi incelemek adına gelen yabancı bilim adamlarının sürekli inceleme ve ölçüm amacıyla uğradıklarını belirtirken Türklerin ilgisini çekmediğini düşünmekte. Bu düşüncede Türkiye’de ki vatandaşların bu alanı bilmediklerini ve ziyaret etmediklerini belirtiyor. Çoğunlukla yabancı turist ağırlayan bu yer İlk olimpiyat ateşi denilerek Soçi’de düzenlenen olimpiyatlara buradan alınarak sembolik ateş götürüldüğünü dünyaya ün salmış bir yerdir. Çoğunluğu İtalyan, İngiliz, Alman, Rus olan birçok yabancı turisti ağırlayan Antalya’nın en önemli bölgesi burası.

Eğer hala uğramadıysanız bir gün mutlaka uğrayın.

 

 

.

Sibel E