Sivas’ta Görülecek Yerler

Sivas’ta Görülecek Yerler

Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan Sivas, Türkiye’nin önemli şehirlerinden biri. 650.000’lik nüfusunun yanı sıra, İstanbul’daki en fazla nüfusu da Sivaslılar oluşturmaktadır. Kültürel ve tarihi zenginliği ile bilinen Sivas’ta gezip görebileceğiniz onlarca yer bulunuyor. Kış aylarının soğuk ve sert geçtiği şehre turistik amaçlı yapılan geziler genellikle bahar ve yaz aylarında yapılmaktadır. İşte Sivas’ta görülecek yerler…

Ulu Cami

sivas-gezilecek-yerler-5

Sivas’ta mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Kızılarslan bin İbrahim tarafından 12. yüzyılda yaptırılmıştır. Şehrin merkezinde yer alan caminin; portal, mihrap, minber, minare bölümleri bulunmaktadır.

Balıklı Kaplıca

sivas-gezilecek-yerler-4

Sivas Kangal’ın Kavak Köyü Mevkii’nde bulunan kaplıca, şehir merkezine yaklaşık 90 km uzaklıktadır. Dört farklı bölümde konaklama olanağı sunan Balıklı Kaplıcaları, Türkiye ve dünyanın birçok yerinden gelen ve şifa bulmak isteyenlere ev sahipliği yapıyor. Kaplıcanın sedef hastalığı dahil birçok deri hastalığı ve romatizmal hastalığa da iyi geldiği söyleniyor.

Çift Minerali Medrese

sivas-gezilecek-yerler-3

Tarihi 1271 yılına kadar giden Çift Minerali Medrese, özellikle adından da anlaşılacağı üzere iki minaresi ile dikkat çekmektedir.

Sivas Kongre Merkezi 

sivas-gezilecek-yerler-2

Şehrin merkezinde yer alan kongre merkezi, Atatürk Kongre ve Etnografya müzesi olarak kullanılıyor. İstiklal savaşında milli mücadele karargahı olması yönüyle de büyük önem taşır.

Gökmedrese

sivas-gezilecek-yerler-

O da Büyük Selçuklu döneminden kalmış bir eser. 1200’lü yılların son çeyreğinde yaptırılan medrese, günümüze kadar orijinalliğini korumuştur. Turkuaz taşlarından yapılmış minareleri ve süslemeleri ile dikkat çekmektedir.

Kubra

Bir cevap yazın