Sırlarla Dolu Ballıca Mağarası

Sırlarla Dolu Ballıca Mağarası

Ülkemizin Turizm bakından önemli kültüre ve yere sahip olan Tokat ilimiz.

Mağaralarını bakımından da oldukça zengindir. En önemlisi de Ballıca Mağarasıdır. Ballıca Mağarası Tokat’ın güney batısında bulunan Pazar ilçesinin ballıca köyünde yer almaktadır. Mağaranın isimi de köyün adından almaktadır. Mağaraya girerken sizlere deneyimli ve güler yüzlü personelleri olan tur rehberi tarafından, gezerken de mağara hakkında bilgiler alabilirsiniz.

Ballıca mağarası’nın yaşı 3,4 milyon yıla dayandığı söylenmektedir. Uluslararası önem taşıyan Soğan Sarkıtları ile de mağaranın önemini arttırmaktadır. 2005 yılında da ışıklandırma sistemi ile 8 bölümü ziyarete açılmıştır. Diğer bölümleri ise hala gizemini kurumaktadır. Ortalama sıcaklığı ise 18 C olan mağaranın nem oranı ise %54 ‘dür. Kolayca vücudumuzu oksijen ile doldurabilecek ortamı vardır. Mağarasının ilk bölümü Havuzlu Salon’dur. Bu bölümde salonun nem oranının düşük olmasıyla damlataşları ve kalsit kristallerinin bağı zayıflatmış ve pul gibi kabarmış bir görünüme bürünmüştür. İkinci bölümü ise Büyük Damlataşlar Salonu’dur. Bu bölümde ise küçük havuzlar ve mağara incileri ile kaplı bir bölümdür. Büyük Damlataşlar Salonu ile keyifli yolculuğumuza devam ederken kuzey yönüne doğru ilerlediğimizde Çamurlu Salon, Fosil Salon ve Yarasalar Salonu’na ulaşır.

Diğer salonları olan Çüküntü Salon, Sütunlar Salonu, Mantarlı Salon ve son olarak Yeni Salın ziyaretçilerini beklemektedir.

ballıca4_14617_0_ballica3

Sibel

3 thoughts on “Sırlarla Dolu Ballıca Mağarası

  1. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve really enjoyed browsing your blog posts. After all I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

Bir cevap yazın