Sinop’ta Ne Yapılır? Nereye Gidilir?

Sinop’ta Ne Yapılır? Nereye Gidilir?

Turizm ve tarihi açıdan önemli şehirlerimizden biri olan Sinop, konum olarak Karadeniz bölgesinde yer alır. Kale-şehir olarak gelişmiş olan şehirde Sinop kalesi mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır. Denizle kaplı olan ve doğanın tam ortasındaki bu şehre yolunuz düşerse bu rehbere bakmadan geçmeyin…

Sinop’ta Gezilmesi Gereken Yerler

Sinop Kalesi

sinop-gezilecek-yerler-6

Bu listenin başında geliyor. Bölgeyi korumak amacıyla Milattan önceki bir tarihte kurulan bu kale, bulunduğu konum itibariyle tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Zaman içinde birkaç kez onarım da yapılmış ve orijinalliğini günümüzde hala korumaktadır. Sinop’a gelirseniz, kaleyi gezmeden, bol bol fotoğraf çekmeden geri dönmeyin.

Hamsilos Koyu

sinop-gezilecek-yerler-5

Sakinliğin ve güzelliğin buluştuğu bir yer. Türkiye’nin en kuzey ucundaki bu koy, Sinop’un İnceburun mevkinde yer alır. Buzul aşındırması sonucunda oluşmuş olan bu koy, bu özelliği ile dünyada ilk ve tek olma özelliğine de sahiptir.

İnaltı Mağarası

sinop-gezilecek-yerler-4

Şehrin Ayancık ilçesinde bulunan bu mağara, Sinop’ta görülmesi gereken yerler listesinde yerini alıyor. Mağaranın uzunluğu 1070 metre civarında.

Akliman Kumsal 

sinop-gezilecek-yerler-3

Şehir merkezine 9 km uzaklıktaki bu kumsal, özellikle şehir dışından gelen misafirlerin ve turistlerin ilgisini çekiyor.

İnceburun Feneri

sinop-gezilecek-yerler-2

Sinop’un İnceburun mevkinde bulunan bu fener, Türkiye’nin en önemli deniz fenerlerinden biri. Şehir merkezine 20 km uzaklıktaki bu fenere arabayla kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Akgöl

sinop-gezilecek-yerler-

Doğal güzelliğine ve muhteşem manzarasına hayran kalacağınız bir göl. Havaların güzel olduğu aylarda göl etrafında piknik yapanlarla karşılaşmak mümkün. Bu göl ayrıca trekking için de uygundur.

Kubra

Bir cevap yazın