Şile’nin Şirin Ocaklı Ada Kalesi

İstanbul’un Şile ilçesi oldukça önemli tarihi yerler barındırmaktadır. Bunların Başında kuşkusuz Ocaklı Ada Kalesi gelmektedir.

Kale Bizanslılar tarafından inşa edilmiş olup daha sonra Osmanlılar tarafından da kullanılmıştır. Kale 10×10 metrekare genişliğinde ve 12 metre yüksekliğinde olup döneminde denizden gelebilecek saldırılara karşı sahil gözetleme amacıyla kullanılmıştır.

Genel bakış açılarının aksine kale bir saldırı değil gözetleme kalesi olarak inşa edilip, yıllar boyunca gözetlemek amacı ile kullanılmıştır. 4 katlı yapısı incelendiğinde en alttakilerin bulunduğu diğer katlarında yaklaşık 20 kişilik bir asker grubunu barındırabilmek için uygun şekilde inşası yapılmıştır.

Kale yıllar boyunca sadece iki kez onarım görmüştür. İlk önce Bizanslılar daha sonrada Osmanlılar tarafından onarım yapılmıştır. Ne yazık ki zamanla söylentilere inanan insanlar kalede define olduğu söylentileri başlamasıyla kale definecilerin istilasına uğramış ve oldukça hasar görmüştür.

Şile ilçesine yolunuz düşerse Yeşil Vadi yakınlarında bulunan Heciz Kalesi ve Hasanlı Köyü'nde bulunan (22 km.) Sarıkavak Kalesi de görülmeye değerdir. Seyahat planlarınıza ekleyebilirsiniz. Mutlaka görmenizi istediğim bir kaledir.

Sibel